Tuvalet Eğitimi Maceramız

tuvalet-egitimiŞüphesiz bir kadının hayatı 2 ye ayrılıyor,annelik öncesi ve annelik sonrası…

Biz anneler arasında yaygın bir deyimler vardır, ”anne olunca anladım”,”bebeğimle ben de yeniden doğdum””,çocuğumla öğreniyorum” vs örnekleri rahatlıkla çoğaltabiliriz,hepsi ne kadar doğru…

Kızım doğmamış olsaydı sanki hep yarım kalacaktım,hiçbir zaman tam anlamıyla bir kadın olamayacaktım gibi hissediyorum,kızımın büyümesine,gelişimine şahit olmak hiçbir şeyle kazanamayacağım bir tecrübe silsilesi…

Bebek bakımı,1 yaşı,2 yaş sendromu derken bir de baktım ki o kaçıp ertelediğim tuvalet eğitimi gelmiş burnuma dayanmış. yok 2 yaşı dolsun yok duru hazır olsun bahanelerinin arkasında hep benim hazır olmayışım yatıyormuş meğer.

Gözümde büyüttüğümü şimdi geride bıraktığım 1 haftaya dönüp bakınca anlıyorum,gülüyorum 🙂

Sanki bunu geçirmemiz gereken bir dönem değil de anneliğimi ispatlayacağım bir olay,kızımı ve kendimi yıpratmadan geçmek zorunda olduğum bir sınav,mümkün olan en az zaiyatla kurtulmayı planladığım bir savaş gibi görmüşüm.

Tuvalet eğitimini bitirdik çok şükür,evde ve tüm anane-babanne evlerinde şölenlerle kutlandı bitti gitti bile ama şöyle bir başa dönüp sürecimizi anlatmak istiyorum darısı başına dediğimiz kardeşlerine kızımın hediyesi olsun 🙂

Öncelikle her meraklı ve pimpirikli anne gibi kendimi kitaplara,internetteki makalelere boğdum,o ne demiş,hangi uzman ne tavsiye etmiş vesaire…  Bir nevi almış olduğum formasyon bilgilerinde çocuk gelişimi dersindeki bilgilerimi teyit etme ,tazeleme olsun diye çünkü fakültede hocamız çocuk gelişim dersinde bilinçaltı konusunda bu konuya değinmiş,ilginç şeyler anlatmıştı,neden tuvalet eğitimi için 2 yaş beklenir? bu çocuğun psikolojik olarak değil biyolojik olarak hazır olması ile alakalıdır,1-3 yaş anal dönemdir bebek vücudunu keşfeder poposunun farkına varır,kaka yapmak ona haz verir,mesane kasları bu zamanda gelişir,çiş ve kaka tutmayı,vücuduna söz geçirmeyi çocuk bu yaşlarda öğrenir derdi. 2 yaş öncesinde çocuğa eğitim vermeye çalışırsanız hem zorlanır hem de çocuk altına kaçırdığında haksız yere ona kızarsınız derdi. Her psikolojik olayda bilinçaltına ,çocukluğa inen Freud baba der ki,kakası çocuk için değerlidir,onun vücudundan çıkan bir parçadır,o yüzden tuvalet eğitiminde en zoru kaka eğitimi vermektir,çocuk kakasını yapmak istemez,onun sifonla gidişi onun için bir kayıptır,eğitim aşamasında sabırlı olmaz,kızar,baskı kurar,cezalandırırsanız çocuğun ileriki hayatının olumsuz etkilersiniz,cinsel seçimde sapma,güvensizlik,cimrilik v.s ne alaka demeyin kaka yapmakla cimrilik çok ilgiliymiş. Bu nedenle bu süreçte ceza değil ödül yöntemini benimsemek gerekiyor.kendi bilgi dağarcığım bir yana,okuduğum beğendiğim yazılardan bazı noktalar şöyle:

1. Selpakla tuvalete merhaba,bu facebook sayfasını ziyaret etmenizi tavsiye ederim https://www.facebook.com/Selpak/app_298351263582430

2. Radyolarda program yapan,sayısız kitapları olan,severek takip ettiğim görüşlerini mantıklı bulduğum Uzman Pedagog Adem Güneş’in tuvalet eğitimi ile ilgili ifadelerine yer vermek istiyorum

  • Çocuk için alt ıslatmak bir haz ve keyif halidir. Çocuk, tam da sıkışmış, zorda kalmış ve idrar yolu tam da dolu olduğu bir sırada rahatlamak için bırakır kendini. Ve bu sırada da haz alır ve rahatlar. Birçok çocuk vardır ki, bu rahatlama anında anne babasının karşısına geçer ve onların yanında altını ıslatır. Madem ki, alt ıslatmak bir haz ve keyif verici bir durumdur, o halde anneler bilmelidir ki, tuvalet alışkanlığı kazandırmaya çalışılan bir çocuktan aslında istenilen şey, bu hazzın elinden alınmasıdır. Bu nedenle, çocuklar altını ıslatırken aldıkları haz karşısında anne babalarının neden kızdığını, neden hemen telaşa kapıldığını anlamakta zorluk çekerler.
  • İşte bu nedenle, çocuklarda tuvalet alışkanlığı başlayabilmesinin temel şartlarından biri, çocuğun bu haz duygusunu terk edebilecek bir yaşta olması gerekir. Bu yaş ise, çocuktan çocuğa fark etmekle birlikte yaklaşık 18 – 24 ay arasında değişmektedir.
  • Bununla birlikte, çocuğun tuvalet alışkanlığına başlayabilmesi için, idrar yollarındaki kaslarının yeterli olgunluğa ulaşmış olması gerekir ki çocuk bu kasları kontrol edebiliyor olsun. Bunun için de yaş aralığı yin 18 – 24 ay diyebiliriz.
  • Bu iki temel şart yerine gelmiş ise de bazı çocuklar tuvalet alışkanlığını hala kazanamıyorsa, bu durumun genelde üç temel sebebi vardır;
  • Çocuğun anne babasından gelen genetik bir alt ıslatma problemi varsa, muhtemel böylesi bir çocuk da altını ıslatacaktır. (Bazen bir ailede 3 çocuktan ikisi bu genetik durumdan etkilenmez ve tuvalet alışkanlığını erken yaşta kazanabilir ama bir çocuk anne babasından birinin alt ıslatma problemini taşıyabilir)
  • Çocuğun uykusu çok derindir ve altını ıslattığını fark etmiyordur.
  • Çocuk aile içinde rahat değil ve psikolojik bir baskı altında hissediyordur kendisini.

Eğer yukarıdaki saydığımız tüm şartlar yerine gelmiş ise ve herhangibir sorun yok ise o takdirde izlenilecek yol şudur.

  • Çocuğun haz aldığı alt ıslatmasının aslında kendisini rahatsız eden bir durum olduğunu kendisi de anlaması gerekir. Bunun için ilk adım olarak gündüzleri çocuğa bağlanılan bez ıslaklığı çocuğa hissettirecek derecede kalitesiz bir bez olmalıdır. Çocuklar gündüzleri pahalı ve kaliteli bezlerin emiciliği ile ne altını ıslattığını hissediyor ne de ıslanmış olan altlarından rahatsız oluyorlar. Tuvalet alışkanlığı kazandırılacak çocuklar mutlaka bu dönemde ıslaklığı hissedebilecek bir bezle gündüzlerini geçirmelidir.
  • Tuvalet alışkanlığında önce büyük tuvalet, gündüz saatinde alıştırılmalıdır. Çocuklar büyük tuvaletlerini yaparken bunu genelde anne babalar hisseder ve çocuğun yüz hatlarından büyük tuvalet yaptığı anlaşılır. Çocuk için büyük tuvalet aslında bir zorlamadır, bu zorlama eğer çocuğu daha rahat tuvaletini yapacağı bir yer gösterilir, öğretilirse çok kolay geçiş sağlanabilir. Bunun için büyük tuvalet alışkanlığında lazımlık kullanmak güzel bir yöntemdir. Çocuk ne zaman ki, büyük tuvaletini yapmaya çalışıyorsa, anne çocuğunu hazımlığa (lazımlık tuvalette olmalı) davet etmeli ve çocuk oturarak ve daha rahat olarak tuvaletini yapmayı öğrenmelidir.
  • Çocuğa tuvalet alışkanlığı gündüz kazandırdıktan sonra, aynı usul geceye alınmalıdır. (Hissettirici bir bez bağlama)
  • Çocuk büyük tuvaletine gündüz alıştığında aynı zamanda gece de altına kaçırmaz.
  •  Bütün bunlar sabır içinde takip edilmeli, tebessüm ve hoşgörü annenin yüzünden eksik olmamalıdır. Anne eğer çocuğunun bu döneminde sinirli, kızgın veya çocuğunu küçük düşürücü tavırlar içinde olursa çocuk panik ve korku içine girer ve tuvalet alışkanlığını kazanamaz. Anne büyük bir olgunlukla çocuğunun bu döneminin de keyfini çıkartarak ona destek olmalıdır.

Uz. Pedag. Adem Güneş

3. Çocuğumuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu anlamamıza yardımcı olacak bir püf nokta,kaka ve çiş yaptığında rahatsız olup hemen açmanızı istiyorsa,tuvaletini gizlice köşelerde masa altlarında yapmaya başlamışsa tuvalet eğitimine başlanabilirmiş.

Gelelim hazırlıklara,edinilen bilgilerden sonra gözlem ve ihtiyaçlar doğrultusunda yapılan alışveriş. duru zaten altı ıslandığında haber veriyordu bu aşamayı geçmiştik,ben bir kaç kez niyetlenmiş ama kaçırmalar olduğunda çamaşır sıkıntısı nedeniyle,havaların ısınmasını beklemeyi tercih ettim. sabırlı olabilmek,kaçırmalara göz yumabilmek adına.. Lazımlık yada klozet aparatı kullanmayı çocuğunuzla seçebilirsiniz,çocuğunuz tuvalet deliğinden korkuyorsa,oturmak istemiyorsa,ona özel bir yer olsun istiyorsanız lazımlık tercih edilebilir. klozete geçişte sorun oluyor diyenler olsa da kızımla biz bu görüşe katılmıyoruz. kızımın ve benim hazır olduğumuza kanaat getirince alışverişe gittik çok çeşitli lazımlık ve klozet aparatları var,müzik çalanlar,pepeli,cailloulu olanlar,organik olup toprağa gömünce çiçek açanlar vs ben lazımlıkta karar kıldıktan sonra desen ve özellik konusunu durunun seçimine bıraktım. lazımlık ve aparat fiyatları 18tl-140 tl arasında değişiyor 140 tl olanların müzikli olanlar olduğunu tahmin edebilirsiniz 🙂 e-bebek ve joker mağazaları seçenek fazlalığı sebebiyle tavsiyemdir. biz koltuk biçiminde kapaklı,haznesi çıkıp yıkanabilen bir lazımlık seçtik,yıkamakla uğraşmak istemeyenler hazneye geçirilen büzgülü lazımlık poşeti alabilirler .Lazımlığımızı seçtikten sonra 2 tane alıştırma külotu aldık,dışı muşamba içi pamuklu olanlardan ve yatağa sermek için muşamba kılıf,benden tavsiye bol bol beli lastikli penye pijama altı veya tayt da alın çok lazım oluyor,zor düğmeli,fermuarlı kıyafetler yetişip oturmak konusunda kazalara sebebiyet verebiliyor ama kesinlikle tuvalete alışma sürecinde sadece külotlu veya çıplak bırakmayın,sakıncalı,uzmanlar uyarıyor,ayıp ve mahremiyet kavramını kazanması için.

Eveeet.. savaş için cephanemiz hazırdı,her diyet öncesi gibi pazartesiyi bekledik ve bismillah dedik. sabah duruyla konuştum,annecim sen artık büyüdün,bezden kurtulsak olmaz mı,cicilerin çok yakışır,elbiseler giyeriz,popon ıslak olmaz,kaka yapınca kokmaz ne dersin dedim,elbette annecim dedi benim motivasyon noktam şu oldu. duru okul delisi,anaokuluna gitmeyi çok istiyor,annecim tuvaletini kendi yapamayan,bez bağlanan çocukları okula almıyorlarmış,sen tuvaletini yapmayı öğrenirsen seni okula göndereceğim dedim. Gözleri parladı tamam annecim dedi ve bezi bir törenle çıkarıp birlikte attık. Durunun lazımlığını koridorda banyonun önüne koyduk,içeri koymadım ki banyo doluyken yada kapısı kapalıyken kaçırmasın diye. ilk gün baya sorunlu oldu her 15 da 1 sordum annecim çiş var mı? yok,kaka var mı?yok ama 1dk sonra koltuk ıslandı anne,üstüm çiş oldu anneee cümleleri.kaka yapmadı hiç altına,çişinin geldiğini anlamada sorunumuz vardı,çişim var diyene kadar tutamayıp yapıyordu.O gün 2-3 kere tam dolmadan çamaşır makinesi çalıştı kısa programda,yıkandı astım,giydirdim,2-3 kere koltuk sildim ama her vakada içimden 10 kadar saydım,söz verdim kızmadım,haykırışlarım hep ayy annecim yaa şeklinde oldu gayri ihtiyari. ilk gece bez bağladım ama gece uyandırıp sordum yok dedi,bezini kontrol ettim kuruydu ,sabah uyandığında  hemen kendi geldi anne bezimi çıkar çişim geldi dedi,bezi olduğu halde altına yapmamıştı,lazımlığına yaptı çok sevindim,2. günde bu kadar gelişim beni çok sevindirdi,o gün hep kendisi çişim geldi diyip kendi oturdu lazımlığa,pijamasını indirene kadar tutmayı kavradı,poposunu birlikte sildik,çişimiz tuvalette şarkısıyla ellerimizi yıkadık,kaka yapınca lazımlığını birlikte boşalttık,kakasına alkış yaptık güle güle diyerek sifonu çektik,bu çok hoşuna gitti,önceleri korkar da kakasını tutar diye çekiniyordu bu kaka merasimi onu pekiştirdi tutmadı hatta yapmak istedi,3. gün 1 mayıs tatiliydi babamız evdeydi,hiç dışarı çıkmadık,çünkü gündüz 1 kere bile bez bağlandı mı tüm süreç çöpe gidiyormuş,duru için dayandık,ama o gün bahçeye çıktı kızım,kısa aralıklarla tuvaletten bağımsız olmayı öğrendi,arkadaşlarının yanında kaçırmadı,çişim var dedi eve geldik tekrar çıktık,bu konuda sevgili arkadaşım özlemin tavsiyesi çok işe yaradı,burdan ona da çok teşekkür ederim. 4. ve 5. günler çok kolay geçti kendi normal hali gibi kanıksadı tuvaleti geldi gitti kendi işini gördü,ben hep temizlik aşamasında olaya dahil oldum,kitaplara duvarlara yapıştırılan stickerlardan ödül verdim göğsüne yapıştırdım,kutladık,alkışladık 2. geceden beri hiç altını bağlamadım sabaha kuru uyanıp hemen tuvalete gidiyor.hatta lazımlıktan gözünü klozete dikti ama boyu yetmediği için şu an lazımlığa devam. hafta içi 5 gün evde dayandık ve hafta sonu dışarıdaydık,lazımlığı bagajımıza aldık n’olur n’olmaz diye,çantamızı yedek kıyafetle doldurmuştum ama korktuğum gibi olmadı,çok şükür bunu da atlattık. şimdi bütün gün diyor ki artık okula gidebilirim dii miii annnee? 🙂

Umarım kızımla yaşadığımız tecrübelerimiz size yardımcı olmuştur,darısı başınıza,bizden size tavsiye korkmayın şarkı söyleyin :)) çişimiz tuvalette kakamız tuvalette 🙂

                                                                              

bizim lazımlığımız bunun sarısından

muzikli-lazimlik

bu da müzikli lazımlık

aparat

bu da klozet aparatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.