Tüp bebek tedavisiyle ilgili bildikleriniz ne kadar doğru?

Tüp bebek tedavisiyle ilgili bildikleriniz…

Tüp bebek tedavisinde istenilen sonuçlara ulaşmak için çiftlerin beklentilerinde gerçekçi olması gerekiyor.

Bunu sağlamanın yolu da hekimlerin hastalarını doğru bir şekilde bilgilendirmesinden geçiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kadın Sağlığı Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Aydın Arıcı, tüp bebek tedavisi konusunda halk arasında doğru olduğu düşünülen yanlışlara dikkat çekti.

Kısırlık doğuştan gelen bir özelliktir ve değiştirilemez. Kısırlığın sebepleri arasında kromozomal sorunlara bağlı, sperm veya yumurta oluşumunda ortaya çıkabilecek bazı sorunların doğuştan gelebilir.

Tedaviye sadece ileri yaşlarda gerek duyuluyor. Erkekte sperm sayısının düşük olması ya da hiç olmaması gibi sorunlar, doğuştan gelebilir. İleri yaşlar beklenmeden genç yaşta da tüp bebek tedavisi uygulanabiliyor.

Kısırlık sadece tüp bebek tedavisiyle mi çözülebilir? Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin ilk aşama olarak tüp bebek tedavisine yönlendirilmesi doğru değil. Başlangıç olarak daha basit tedavilerin denenmesi ve başarılı sonuçlara ulaşılamazsa, en son aşama olarak tüp bebek tedavisine geçilmesi gerekiyor.

Kronik hastalıkları olanlara tedavi uygulanamıyor. Kronik hastalıkları olan kişilere de tüp bebek tedavisi uygulanabiliyor. Ancak dikkatli olunması gerekiyor.

İleri yaştaki kadınlara tedavi uygulanamıyor. Gerek tüp bebek tedavisinde gerekse doğal gebeliklerde yaş ilerledikçe gebelik oranı düşüyor. Böyle bir durumda sağlıklı gebe kalma şansı azaldığı için bu çiftlerin çok iyi bilgilendirilmeleri ve beklentilerinin gerçekçi olması gerekiyor.

Tüp bebek tedavisinde gebelikler güç seyrediyor. Birçok gebelik normal ve sağlıklı olarak devam ediyor. Ancak çoğul gebelik varsa ve annenin yaşı 40’ın üzerindeyse, her adımda oluşabilecek zorlukların dikkatli bir şekilde izlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Stres sonuçları etkilemiyor. Ciddi boyutlardaki stres, başarı sonuçlarını etkiler. Hastanın her türlü ihtiyacının karşılanması, psikolojik desteğin verilmesi ve mümkün olduğu kadar tedavi sürecinin gidişatında hastaların da bilgilendirilmesi tedavinin başarısında rol oynuyor.

ZAMAN

Be Sociable, Share!
Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.