Tesettür giyimde İzmir rüzgârı

Yaşları 20-30 arasında olan İzmirli genç tasarımcıların kıyafetleri, hem İzmir’de hem de diğer büyükşehirlerde ilgi görüyor. Kimi tesadüfen bu işe girmiş, kimi de eğitimini almış…

Tesettür giyim sektörü altın yıllarını yaşıyor. Birkaç yıl önce ekonomik anlamda daralma yaşayan tekstil sektörüne rağmen tesettür giyim firmaları hızlı ilerleyişlerinden bir şey kaybetmedi. Genelde aile şirketi olan markalarda bölünmeler olsa da bu durum pazara yeni markalar kazandırdı. Artık pazarda eskisinden daha fazla isim yarışıyor. Birkaç yıldır bu yarışa modaevleri ve butikler de dahil oldu. Daha kişisel parçalar giyinmek isteyenlerin arayışlarına yetişen butik ve modaevleri Fatih’e rakip oldu ve Erenköy’de farklı bir tesettür giyim ekolü oluştu. İzmir’de de benzer bir durum yaşanıyor. Büyük tesettür giyim markalarının, fazla satış beklentisi olmadığı için İzmir’den uzak durmaları, oradaki talebi gören modaevleri ve tasarımcıların işine yaradı. İzmirli genç tasarımcılar sosyal medyayı da başarıyla kullanınca ünleri İzmir’i çoktan aştı diyebiliriz. Kendi online satışlarının yanında, e-mağazacılık yapan internet siteleri aracılığıyla İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerine tasarımlarını ulaştırıyorlar. İşte İzmir’den esen rüzgâra yön veren tesettür giyim tasarımcıları…

tesettur-ic

Pınar Şems Kavak: Adını sıkça duyduğumuz İzmirli tasarımcılardan Pınar Şems Kavak. İzmir’in Bergama ilçesinde annesiyle birlikte butik işleten tasarımcının markasını oluşturma süreci ilginç. Bir butik işletmesine rağmen kıyafetlerini kendi tasarlayıp diken tasarımcı, bir moda dergisinin kombin yarışmasına katılmış. Resimdeki elbiseyi birçok hanım sosyal medyadan görüp kendisine ulaşmış. Kavak siparişlere yetişemeyince önce bir terzi almış yanına, o da yetmeyince fason atölyelerde diktirmeye başlamış. İşini daha da ilerleterek atölyelerde üretime başlamış ve Pınar Şems markası böylece doğmuş. Sade ve şık davet kıyafetlerinde kullandığı dantel detaylar onun alameti farikası. Tek renk uzun elbiseler konusunda da oldukça başarılı. Astarsız dantel ceketleri, uzun tek renk elbiselerle tamamlaması yaz davetlerinde onu öne çıkardı. Kırışmayan kumaşlar kullanması ve tüm ürünleri kombin olarak sunması da önemli ayrıcalıklarından.

 

tesettur2

 

Tuğba Kuşçuoğlu: Kişiye özel tasarımlar yaparak yola çıkan Tuğba Kuşçuoğlu, ilginçtir ki kardeşi dışında en büyük desteği tasarımcı arkadaşı Pınar Şems Kavak’tan görmüş. Kavak’ın cesaretlendirmesiyle önce ofisini İzmir Çankaya’ya taşıyıp küçük adetlerde seri üretime başlamış. Eylül başında tesettür fuarına da katılan Kuşçuoğlu, beklediğinden büyük bir ilgi gördüğünü ifade ediyor. Markası Minel Aşk, Almanya, Belçika, Avusturya, Hollanda başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyor. Tuğba Kuşçuoğlu denince akla ilk gelenler, peplum ceketler ve peplum detaylar. Peplum ceketleri tamamladığı balık etekler de bize onu hatırlatıyor. Gömlek tunikleri de gençler tarafından oldukça beğeniliyor. Genellikle pudra renklere odaklanan tasarımcı spor gömlekleri, dantel bebe yakalarla birleştirerek günlük giyime şık bir çizgi katıyor.

 

 

tesettur3

 

Kuaybe Gider:Manisa doğumlu olan Kuaybe Gider lisans öğrenimini matematik üzerine yapmış. Fakat tasarıma olan ilgisi onu İTKO-Arge Moda Okulu’na götürmüş. Onun için, modayı matematikle buluşturmuş diyebiliriz. KUAYBEGİDER markasının kurulması ise henüz çok taze. 2011 yılında atölyesini açan Gider, ilk koleksiyonunu da aynı yıl hazırlamış.

Tasarımlarında retro detaylar ve vintage etkisi hakim olan Gider, Gönüllü Anneler Derneği’nin bir projesi kapsamında ilk defilesini gerçekleştirdi ve böylece de kendinden bahsettirmeyi başardı. Ama onun ünü sosyal medyada daha hızlı yayıldı. Tasarımları kadar imaj çekimleri de beğeniliyor. Kıyafetlerinde vintage etkiyi yansıtmayı başaran tasarımcı bu anlamda kendini farklı bir yere konumlandırıyor. Sınırlı sayıda ürettiği koleksiyonunu seçkin butiklerde ve shop.kuaybegider.com’da moda severlerle buluşturuyor.

Pınar Akşam: Yugoslavya kökenli İzmirli bir aileden geliyor. 2010’da İzmir Karşıyaka’daki evinde tasarım yapmaya başlayan Pınar Akşamı, bir yıl aradan sonra home ofisini Çankaya’ya taşımış. İki yıl moda eğitimi alan Akşam, 1 yıl stilistlik eğitiminin ardından Ali Erez firmasında staj yapmış. İsminin duyulması ise 2010 yılının Temmuz ayında Sevgi Çemberi Eğitim ve Kültür Derneği ile İzmir tarihi havagazı fabrikasında ilk defilesini gerçekleştirmesi ile oldu. 6 ay aradan sonra İzmir Kaya Termal Otel’de yetim ve ihtiyaç sahibi öğrenciler yararına “Osmanlı’da Kadın” konulu bir defile düzenledi. Bu sene 4.sü yapılan tesettür fuarına da katılan tasarımcı, abiye koleksiyonu ile fuarda İstanbullu hanımların da ilgi odağıydı. Pınar Akşam markasının öne çıkan ürünleri davet kıyafetleri. İzmir’in siyaset ve iş dünyasının önde gelen hanımlarının tercih ettiği bir marka. Pul ve payet onun imzası gibi. Özellikle payetli uzun kloş etekleri davet kıyafeti olarak ilk akla gelen parçalardan.

ZAMAN – KEZBAN KARAGÖZ

One thought on “Tesettür giyimde İzmir rüzgârı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.