Tasarımlar güzelleşiyor ama hâlâ eksikler var

Mart ayıyla birlikte firmalar, 2013 İlkbahar-Yaz koleksiyonlarının imaj çekimlerini göndermeye başladı. Siyah-beyaz kombinler, renkli deriler, parlak renkler, Uzakdoğu esintileri birçok markanın koleksiyonuna çoktan girmiş. Muhafazakâr giyimde de sezonun trendlerinden koleksiyonlara yansıyanlar var ama çok sınırlı kalmış.

Kombinlere biraz daha dikkat edilseydi Setrms ürünleri daha estetik durabilirdi.

Kombinlere biraz daha dikkat edilseydi Setrms ürünleri daha estetik durabilirdi.

Tasarımlar güzel ama…

Setrms yazın öne çıkanlarından kontrast renkleri birçok modele uygulamış mesela. Mint yeşillerine, turunculara sıkça yer vermiş. Parçalara tek tek bakıldığında bazı tasarımların gerçekten güzel olduğunu söyleyebilirim ama birçok tasarım ‘styling’ hatasına kurban gitmiş. Tüm çekimlerde spor ya da klasik fark etmeksizin elbise, tunik ve hatta şalvarların altında platform topuklu ayakkabılar var. Bazı görsellerde beyaz çantalar krem ayakkabılarla tamamlanmış. Birçok görselde de pantolon ve etekler ne yazık ki üst parçalar ile uyumsuz. Daha iyi bir styling söz konusu olsaydı Setrms tasarımları çok daha estetik durabilirdi. Örneğin tek yanı volanlı uzun beyaz pardösü hardal ayakkabı ve hardal rengi şal ile kombinlendiğinden güzel bir çekim ortaya çıkmış.

Siyah ip baskıları, peplum detayı ve fiyonk, kırmızı-siyah renkli etek üzerinde abartılı durmuş.

Siyah ip baskıları, peplum detayı ve fiyonk, kırmızı-siyah renkli etek üzerinde abartılı durmuş.

Renkler çok pastel!

Kayra’nın ‘Kelebekler’ koleksiyonunda pudra ve mint yeşili tonları ağırlıkta. Pastel tonlar koleksiyonun geneline hakim. Arada bir patlayan kırmızı ve siyah kullanımı da var. Her ne kadar kırmızı ve siyahı kışa daha çok yakıştırsam da bu yaz sıklıkla göreceğimiz aşikar. Ancak zor renkler olduğu için yerinde kullanmak önemli. Örneğin Kayra kırmızı-beyaz gömleği siyah etekle kombinlerken başarılı olmuş ama aynı başarıyı peplum detaylı, siyah ip baskılı kırmızı etekte gösterememiş. Toz pembe elbise üzerine giydirilen beyaz dantelli hırka ise koleksiyonun güzel kombinlerinden. Kayra’nın da styling hataları yok değil. Omuzları spor dikişli, kollarında kemer tokaları olan gündelik tuniğin özel davette kullanılabilecek el çantasıyla tamamlanması bu hatalara bir örnek.

Kontrast renkli bu tasarımda düğme, broş ve kemerin birlikte kullanılması göz yoruyor.

Kontrast renkli bu tasarımda düğme, broş ve kemerin birlikte kullanılması göz yoruyor.

Detaylar göz yoruyor

Tekbir’de diğer markalara göre renklilik daha fazla. Belli ki tasarımcılar ‘Bedesten’ koleksiyonunda yazın ruhunu yakalamaya çalışmış. Ama bazı kombinlerdeki renklilik de abartılı. Düğme, fırfır, broş, kemer ve kontrast renklerin bir arada kullanımı göz yoruyor.  Bunlara bir de ayakkabılardaki fiyonklar eklenince estetik tamamen bozuluyor. Tekbir’in en güzel tasarımları arasında batik desenli pileli ipek bir etek var. Oldukça sade ve klasik bir ürün. Bu eteğin üzerine mor biyeli keten ceket yerine düz renk ipek gömlek tercih edilseydi yazın favori kombinleri arasına girebilirdi. Su yeşili tuniğe ise diyecek bir şey yok. İpeğin bu tunikte şifonla buluşması, yakalara da minik metaller yerleştirilmesi hoş bir görünüm oluşturmuş.

Aker’in birçok çekiminde fularlar elbiseleri, çantalar ise etek ve pantolon modellerini kapatıyor.

Aker’in birçok çekiminde fularlar elbiseleri, çantalar ise etek ve pantolon modellerini kapatıyor.

Hangi ürüne bakacağız?

Aker styling açısından diğerlerine göre daha başarılı. Ama görsellerde kıyafete mi, çantaya mı, eşarba mı dikkat çekildiği belli değil. Birçok görselde eşarp elbise ve tuniklerin, çanta ise etek modellerini kapatıyor. Gördüklerimiz renkten öteye geçemiyor. Belki de bu bilinçli bir tercihtir, zira özellikle muhafazakâr giyim sektöründe taklit ürünler hızla yayılıyor ve hatta bu ürünlerin satışları markaların kendi satışlarını geçebiliyor. Aker ile ilgili söylenecek bir diğer nokta ise daha çok başörtülü kadınlara hitap etmesine rağmen kataloglarda saçların görünmediği çekimlere yer vermemesi. Eşarplar ya çantada aksesuar ya boyunda fular ya da başta bant olarak kullanılıyor. Birkaç görselde de önden saçlar görünecek şekilde yapılmış çekimler var.

 

ESRA KESKİN DEMİR – ZAMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.