Siz Hangi Tip Annesiniz?

anne-profiliEv perakendeciliği sektörünün önemli oyuncularından Koçtaş’ın ‘Anneler Günü’ dolayısıyla düzenlediği anket ilgi çekici sonuçlar ortaya çıkardı.

Soysal medya üzerinden yapılan ankete göre Türkiye’deki anneler içinde çocuklarının karnını doyurmak için büyük çaba sarfeden ‘doyurganlar’ ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada ise endişeli grubu oluşturan ‘pimpirikliler’ geliyor. Üçüncü sırada meraklı grubu temsil eden ‘ajanlar’, döndürcü sırada disipline önem veren ‘terliksiler’, son sırada teşvik edici ‘övenler’ bulunuyor.

Koçtaş’ın sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden annelerle ilgili düzenlediği anketin sonuçları açıklandı. ‘Türkiye’nin Anne Profili’nin küçük bir örneğini çıkaran ankette, katılımcılardan, önceden belirlenen 5 anne tipinden birini seçmeleri istendi. 8-12 Mayıs tarihlerinde Facebook üzerinden yapılan anketin sonuçları 13 Mayıs’ta hem bilgilendirici çizimler hem de video olarak açıklandı. Bu çerçevede Koçtaş’ın uygulamasını 5 bin 806 kişi ziyaret ederken, ankete 2 bin 547 kişi katıldı. Ankette yer alan 5 seçenek ve sonuçları da şöyle:

Doyurgan Anne (Yüzde 31):

Ankette birinci olan anne grubu Doyurgan Annelerin yaşam alanı evin mutfağı, en bilindik aksesuarı ise yemek kaşığı olarak ifade ediliyor. “Arkandan ağlar, cücük gibi kalırsın, vücuduna vitamin girsin.” gibi çocukluğumuza damga vuran cümlelerin sahibi doyurgan anneler, yemek kaşığını uçak ya da kamyon olarak kullanmakta ustalar.

Pimpirik Anne (Yüzde 29):

Ankette ikinci sırayı pimpirikli anne alıyor. “Mikrop kaparsın, hasta olursun, taşa oturma, yabancılarla konuşma, valla seni kaçırırlar, sakın inanma kandırırlar.” pimpirikli annelerin dilinden düşürmediği laflar arasında yer alıyor. En büyük hobileri 3’üncü sayfaları okumak olan pimpirikli anneler, felaket senaryolarını size uyarlamak konusunda uzman, cep telefonunuza cevapsız arama bırakma konusunda ise rekortmendir.

Ajan Anne (Yüzde 18):

“Nereye gidiyorsun, o yanındaki kimdi, kim aradı, çantanda ne var, ne karıştırıyorsun sen?” ajan annelerin tipik soruları arasında yer alır. Ajan annelerin başlıca hobileri günlük karıştırmak, olur olmaz yerlerde birden karşına çıkmak ve şaşırtmalı sorularla açık yakalamaya çalışmaktır.

Terliksi Anne (Yüzde 12):

“Geliyor bak.” cümlesi kulaklarımızda çınlayan terliksi annelerin isabet gerektiren sporlarda da başarılı olacağı tahmin edilmekte. Öfke derecesine göre pofuduk terlikten takunyaya kadar değişen çeşitlerden birini tercih eden terliksi anneler, olimpiyatlarda terlik fırlatma kategorisinin açılacağı günü beklemekteler.

Öven Bayan (Yüzde 10):

Mezun olduğumuz okulların diplomalarını itina ile çerçeveli duvara asmak, altın günlerinde sizin başarılarınızdan dem vurmak ve sosyal medyada her yaptığınızı beğenip paylaşmak öven bayanların en sık karşılaşılan davranışları arasında. Öven bayan kategorisindeki anneler her lafa benim yavrum benim oğlum benim kızım şeklinde başlangıç yapmaktan asla vazgeçmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.