Selpak ile Tuvalete Merhaba

Çocuğunuz Tuvalet Eğitimi İçin Hazır Mı?

selpak-tuvalet-egitimiFotoğrafçı ve blogger Yeşim Mutlu’nun girişimiyle her ayın ikinci Cuma günü bir araya gelen anne ve baba blogger’lar, geçtiğimiz Cuma günü 8. kere buluştu. Benim ilk kez katıldığım bu toplantılarda, her ay farklı bir konu ya da sosyal sorumluluk projesi gündemde oluyor. Bu seferki toplantının konusu da tuvalet eğitimiydi. Tuvalet eğitimini kişisel hijyen alışkanlığını kazanmanın ilk adımı olarak gören ve bu platformu sahiplenmeyi amaçlayan Selpak markasını temsilen, Pazarlama Müdürü Özge Dağyar Acarbay ve Dijital Pazarlama Sorumlusu Şennur Vanlı ile Bengi Semerci Enstitüsü uzmanlarından Uzman Psikolog Derya Gülterler’in katılımıyla bir oturum gerçekleşti.
Konunun önemi itibarı ile olsa gerek, katılım epeyce yüksekti. Blogger babalardan ziyade, blogger anne’lerin ağırlıkta olduğu toplantı, Büyükdere Caddesi üzerindeki Starbucks’ın tarihi binasının 2. Kat’ında gerçekleşti. Bir yandan kahvelerimizi yudumlarken bir yandan da büyük bölümü soru-cevap şeklinde geçen oturumdan önemli bilgiler edindik.

 

Selpak’la Tuvalete Merhaba

 • Tuvalet eğitimi doğal bir süreç olduğu halde bu alanda bir bilgi eksikliği var. Kulaktan dolma bilgilerle süreci yönetmeye çalışan anneler tam olarak ne yapacaklarını bilmiyor.
 • Selpak, “Tuvalete Merhaba” projesi ile bu zor ama doğal sürecin keyifli ve kolay bir şekilde geçmesi için annelerin yanında yer alarak destek olmaya çalışıyor, daha sağlıklı ve çağdaş bir Türkiye için çocuklara kişisel hijyen alışkanlıkları kazandırmayı amaçlıyor.
 • 2011’in Mayıs ayında Bengi Semerci Enstitüsü işbirliğiyle http://www.facebook.com/Selpak adresinde bir Facebook sayfası oluşturulmuş.
 • Şu an 45 binin üzerinde üyesi bulunan bu sayfada Bengi Semerci Enstitüsü’nün makaleleri, video’ları, gerçek ailelerin hikayeleri yer alıyor.
 • Anneler tuvalet eğitimi konusunda merak ettikleri tüm soruları soruyor, Bengi Semerci Enstitüsü uzmanları da her bir soruyu en geç 3-4 saat içinde cevaplıyor.
 • Daha da önemlisi anneler burada birbirleriyle iletişime geçerek kendi deneyimlerini diğer annelerle paylaşıyorlar.

Çocuğunuz Tuvalet Eğitimi İçin Hazır mı?

Uzman Psikolog Derya Gülterler ve İpek Kağıt Pazarlama Müdürü Özge Dağyar Acarbay
Çocuklar için tuvalet eğitiminin en uygun olduğu zaman dilimi onların 24-36 aylık oldukları dönemdir. Ama her çocuğun farklı gelişim göstereceğini unutmadan, bir takım sinyallere dikkat ederek, süreci başlatmak gerekir.
Tuvalet eğitiminde 2 yaştan önceki ve sonraki altı aylık süreçte çocuk önden de gidebilir, geriden de, çok doğal. Çocuğa ‘Sen yapabilirsin’ diye fırsat vermek, denemesini sağlamak çok önemli. Siz beklediğiniz sürece, o adımı atmadan süreç hiç başlamaz.
Yalnızca çocuk ‘çiş’ ‘kaka’ dedi diye biz bu eğitime başlamalıyız diye düşünmeyin. Mutlaka diğer gelişim aşamalarının da tamamlandığından emin olun.
Tuvalet eğitimi için çocuğunuzun kendini ifade becerilerinin bir parça gelişmiş olması, yalnızca ağlayarak kendini ifade etmiyor olması gerekiyor. Dengeye ilişkin kasların gelişmiş olması gerekiyor: Oturabiliyor mu? Kalkabiliyor mu? Yardımsız bir çok şeyi yapabiliyor mu? Kendi üstünü çıkartıp giyebiliyor mu? Buna bakmak gerekiyor.

Eğer çocuğunuz:

 • Yürüyebiliyorsa,
 • Basit emirleri yerine getirebiliyorsa,
 • İsteklerini kelimelerle konuşarak anlatabiliyorsa,
 • Kendi kendine basit giysileri çıkarabiliyorsa,
 • Genellikle gün içinde 2-3 saat kuru kalabiliyorsa,
 • Tuvalete çıktığı saatlerin bir rutini oluşmuşsa,
 • Altının ıslaklığından rahatsızlığını ifade eder hale gelmişse tuvalet eğitimine başlama zamanları gelmiş demektir.

Çocuğunuzdan gelen sinyali göz ardı etmemek lazım. İşaretleri vermeye başlamış, gelişimi biraz da önden gidiyorsa hiç kulak asmamak, ille beze yaptırmak da uygun değil. Madem sinyal geliyor, o zaman ‘kaka geldiyse gel buraya otur, kaka burada yapılır’ diyerek tuvalete götürmek güzel bir şey. Ama ısrarcı olmamak lazım, kalkıyorsa da kalksın.

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilecek Noktalar

Tuvalet eğitimi ruh sağlığı için çok önemli bir yerde duruyor. 2 yaş, psikologların ‘korkunç 2’ diye tabir ettiği bir dönem. Çocukların herşeye ‘ben ben ben’ dedikleri, ‘bu da benim, öbürü de benim’ diyerek inatlaşmaya başladıkları, ama aynı zamanda tuvalet eğitimine de hazır oldukları bir dönem. Anneler daha bu inatlaşmalara ayak uyduramamışken, yeni bir şeyi çocuklara öğretme konusunda çok zorlanıyorlar.
Uygun şekilde verilmeyen tuvalet eğitimi, çocuğun bu süreci tamamlamasında yaratacağı zorluklarla birlikte başarısızlık ve kendine güven kaybını da beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle eğitimin çocuğun gelişimine uygun şekilde, acele etmeden, başarma-başaramama üzerine vurgu yapılmadan, cezalandırmadan ya da büyük ödüller vermeden, doğal bir süreç içerisinde tamamlanabilmesi büyük önem taşıyor.

Burada yapılan yanlışlar, çok katı bir yaklaşım, aşırı bir disiplin, zorlama, ileride ‘obsesif insan’ dediğimiz, herşeyi kendine takıntı haline getiren, aşırı titiz, ‘Duvardaki tablo niye yamuk duruyor? Düzeltelim, ondan sonra toplantıya devam edelim’ diyen profilin temellerini atıyor. Diğer uçta ise her an, her yerde, herşeyi yapabileceğini düşünen insanlar var, kuralları hiç olmayan. İşte onlar da çok rahat, hiç tuvalet eğitimi önemsenmemiş, her an her yere yapmasına izin verilen çocuklardan türeyen insanlar. O yüzden bu eğitimin çok sağlıklı bir şekilde verilmesi ve uygun disiplinle birlikte yürütülmesi hayati önem taşıyor ruh sağlığı açısından.

Tuvalet Eğitimiyle İlgili Kısa Notlar

 • Tuvalete oturma alışkanlığını geliştirmeye, çocuğu bu konuda bilinçlendirmeye çalışmak gerekiyor. Çocuğunuzu sabah uyandığında ve yemeklerden sonra kurallı bir şekilde tuvalete oturtarak ‘tuvaletin gelip gelmediğine böyle bakılır’ diyerek 5 dakika oturtmak lazım. Belirli bir süre orada oturduğu zaman doğal olarak tuvaletini yapacaktır.
 • Tuvalet eğitimi verilmeye başlanıldığı zaman bez artık kullanılmamalıdır. Bez kullanmaya devam etmek eğitimi uzatır.
 • Genellikle anneler üşüyeceğini düşünerek, kış aylarında bez çıkarmaktan endişe duyar. Ama çocuğun doğduğu zamana göre, yazın gelmesini beklemek gecikmeye neden olabilir.
 • Her çocuk tuvalet eğitimi sürecinde ara sıra altına kaçırabilir. Bu durumda çocuğa kızılmamalı ve ona destek olunmalıdır.
 • Çocuklar tuvalet eğitiminde gündüz aşamasına, akşam aşamasından daha çabuk adapte olurlar. Ama hem gündüz, hem gece tuvaleti eğitimine aynı anda başlamakta fayda var, birini öyle birini böyle yapmamak, gece bezlemeye devam etmemek gerekiyor.
 • Tuvalet eğitimine başladıktan sonra gece bez kullanmaya devam etmeniz durumunda çocuğunuz tuvaletini tuvalete yapması gerektiğini fark edemez. Gece, yatağa koruyucu koymanız, uymadan önce sıvı yiyecekleri azaltıp, tuvalete götürmeniz faydalı olur.
 • Çocuğu tuvalet yapmaya önce evde alıştırmak, o süreci tamamlamak gerek. Sonra dışarıya alıştıracaksınız. Lazımlığa yaparken birden bire dışarıda tuvaletini yapmasını beklemeyin.
 • Tuvalete gitmek hayatın çok doğal bir parçası, o yüzden de mümkün olduğunca doğal süreç içinde gerçekleşsin, yapay şeylerden uzak durmaya çalışın. Dışarıda aynı zorluğu yaşamamak için, çocuğun kendi başına gittiği zaman rahatlıkla kullanabilmesi için, ıslak mendil değil tuvalet kağıdı kullanın. Doğal akışın çok fazla dışına çıkmamak gerekiyor.
 • Ama elbette ki çocuklar için büyüklerin tuvaletini kullanmak çok zor olabilir. Bu durumda lazımlık bizim için bir geçiş nesnesi. Baktık ki lazımlıkla ya da adaptörle hayat kolay gidiyor, o zaman hemen tuvalete alıştırmak gerekiyor.
 • Hiçbir şey kendiliğinden olmaz. Çocuk mutlaka gözlemlemiştir, dikkat etmiştir, görmüştür. Bir çok zaman abla ya da abisinin olması çocuğun onu model olarak almasını sağlar.
 • Eğer çocuk kakasını yaptıktan sonra söylüyorsa, ‘eğer yapmadan once söylersen buraya yapabiliriz’ diyerek hep yönlendirmeniz lazım.
 • Taşınmaya da, boşanmaya da, tuvalet eğitimine de biz travma olarak baktığımız zaman travma olarak yaşarız durumu. Daha en başta bunun baş edilebilir, halledilebilir bir şey olduğunu düşünerek başlamak, eğer sorunlarla karşılaşıyorsanız o zaman duruma göre ele almak gerekir.
 • İkizlerde gelişim aynı hızda olmayabilir, eğitime gelişim aşamalarını dikkate alarak başlamak gerekir. İkisi de aynı hızda gidiyorsa aynı anda başlayın.

Selpak ‘Tuvalete Merhaba’ Eğitimini Annelerle Buluşturuyor

‘Bu güzel etkinliğe keşke katılabilseydim’ diyenler için iyi bir haberim var. Selpak bugüne kadar Facebook sayfası üzerinden yürüttüğü ‘Tuvalete Merhaba’ projesini internet ortamından gerçek hayata taşıyor.
İstanbul, Ankara ve İzmir’de, dört ayrı merkezde kurulacak Selpak Tuvalete Merhaba Eğitim Evi’nde hem anneler 1-4 yaş arası çocuklarının tuvalet eğitimi için hazır olup olmadığını öğrenerek bu süreci keyifli ve rahat geçirmenin yollarıyla ilgili bilgi alacak, hem de çocuklar eğitmen desteğiyle tuvalet korkularını yenip, eğlenceli vakit geçirecek.

 

Program şöyle:

 • İstanbul : 17-18-19-20 Mayıs,  Cevahir AVM
 • İzmir: 2-3 Haziran,  Forum Bornova
 • Ankara:  8-9 Haziran,  Ankamall
 • İstanbul :  22-23-24 Haziran, Forum İstanbul

Düşünceler, İzlenimler…

Samimi, sıcak bir ortamda, keyifli ve bilgilendirici bir toplantı oldu. Bir pazarlamacı gözüyle baktığımda, tuvalet kağıdı tüketiminin yıllık 1,5 kilogramla Avrupa ortalamasından 6 kat daha az olduğu Türkiye’de, böyle faydalı ve bilinçlendirici bir platform oluşturduğu için Selpak’a şapka çıkarıyorum. Kategoriyi geliştirme yönünde atılan bu adım, lidere yakışan bir tavır olmuş. Tuvalet alışkanlığı kazanma sürecinin daha en başında çocukları Selpak’la tanıştırmak da son derece akıllıca.
Bengi Semerci Enstitüsü’nden gelerek bizim gibi meraklı ve duyarlı annelerin sorularını enerjik ve akıcı bir üslupla cevaplayan Derya Gülterler de doğru bir seçim olmuş. Yalnız, Derya Gülterler gibi değerli bir psikoloğun, 17 aylık bebeğini hala emziriyor olan bir anneye ‘Siz emzirmeyi bıraktırmakta geç kalmışsınız’ demesi, Dünya Sağlık Örgütü gibi bir çok kurum ve kuruluşun bebeklerin 2 yaşa kadar emzirilmesi gerektiğini savunduğu bir ortamda biraz eğreti durdu. Sanırım bu sözleri duyan -16 aylık oğlunu hala emziriyor olan ben Deniz’in de aralarında olduğu- annelerin çıkardığı itiraz dolu uğultu, dinleyici kitlesinin duyarlılıklarına hassasiyet gösterilmesinin önemi konusunda güçlü bir vurgu olmuş oldu.

Son olarak, bir çok annenin merak ettiği, gelişimsel anlamda çok çok önemli bir konu olan tuvalet eğitimini, kısa sürede, ama tüm önemli yönleriyle işleyebilmenin uzmanlık ve yetkinlik istediğini belirterek bu faydalı etkinliği organize eden Yeşim Mutlu’yu, Selpak Pazarlama Ekibi’ni ve Bengi Semerci Enstitüsü’nü tebrik ediyor ve onlara gönülden teşekkür ediyorum.

selpak-tuvalet-egitimi2

Kaynak : Organik Anne

Be Sociable, Share!
Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.