Şanlıurfa Yöresel Yemekleri

AW000427

Şanlıurfa: Türkiye Cumhuriyeti’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan, doğuda Mardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeybatıda Diyarbakır illeri ve güneyde Suriye sınırı ile çevrelenmiş bir sınır ilidir. Şehrin eski isimleri Ur, Urhoy, Urhei, Orhei, Orhayi, Ruhai, Ruhha, Ar-Ruha, Reha ve Edessa’dır. Kurtuluş Savaşında gösterdiği başarıların hatırasından dolayı 1984 yılından sonra Şanlı ünvanını almıştır.

Şanlıurfa Mutfağı: Urfa Mutfağında genelde sabah, öğle ve akşam yemeği olmak üzere üç öğün yemek yenilir. Sürekli olmamakla birlikte yatsı namazından sonra 4. öğün olarak sayabileceğimiz “Çiğköfte”, “Kıyma”, “Şıre”, “Palıza” ve meyve yenmesi, Urfa Mutfağına özgü bir özelliktir. Sabah kahvaltıları evlerde yapılır. Urfa’da, genelde akşam yemeği ana öğün yemeği olarak kabul edilir. Ana öğünde günlük yemek yapılır.

HAMURLU
4 kişilik
Malzemeler 

Çorba için;
4 su bardağı su
1 su bardağı yoğurt
1 tatlı kaşığı nane
1 tatlı kaşığı kırmızıbiber
1 yemek kaşığı tereyağı
Tuz

Hamur için;
1 su bardağı un
Aldığı kadar su
Tuz

Yapılışı 
Hamuru yoğurup ufak kareler şeklinde kesin. Tencerede suyu kaynatın, tuzu ve hamuru ekleyip pişirin. Yoğurdu çırpıp ılıştırın çorbaya ekleyin. Tavaya yağ koyup nane ve kırmızıbiberi yakın. Çorba piştikten sonra üzerine tereyağlı nane ve kırmızıbiberden dökerek servis edin.

yemek27PATLICANLI KEBAP
6 kişilik
Malzemeler 

1 kg koyun kıyması
7-8 adet patlıcan
1 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
Tuz

Yapılışı 
Patlıcanlar yıkayıp üç parmak arayla yuvarlak yuvarlak dilimleyin. Ayrı tarafta eti bir kaba alın, içerisine tuz koyup yoğurun. Şişlere bir patlıcan bir et takın. Izgarada pişirin.
Şişleri ateşten alın ve bir kaba çıkarın. Üzerine çok az su serpin, üstünü kapatarak bir süre bekletin. Bu şekilde patlıcanların suyunu süzün. Sıcak servis edin.

PALIZA
4 kişilik
Malzemeler

1 kg süt
2 su bardağı su
4 yemek kaşığı nişasta

Şurubu için;
3 su bardağı şeker
2 yemek kaşığı kırmızı gıda boyası

Yapılışı
Sütü suya katın. Üzerine nişasta ekleyin ve sürekli karıştırın. Ocağın üzerine koyun ve nişasta kokusu gidinceye kadar karıştırarak pişirin. Bir tepsiye 2 parmak kalınlığında yayın ve donmasını bekleyin. Şekere 1 bardak su ekleyin ve şeker boyası katarak eriyinceye kadar karıştırın. Kare şeklinde kesilen palızalara, şurup ve buz ekleyerek servis edin.

Be Sociable, Share!
Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.