MÜJDE! Müdahalesiz Doğum

DOUMSitemizi takip eden,paylaşımlarımızdan yararlanan kişilerin çoğunun bayan ve üstelik hamile veya anne olması durumunu göz önünde bulundurarak bu yazıyı paylaşıyorum sizinle. Hepimiz hamilelik sürecini belki biraz sıkıntılı belki hiç sorunsuz yaşadık,yaşıyor durumdayız veya yaşayacağız inşallah,mutlu son ise değişmiyor DOĞUM 🙂

Bu yazımda normal doğum mu sezeryan mı olmalı konusunu tartışmayacağım,çok sevinerek şahit olduğum bir olguyu paylaşacağım. Araştırmaların ve istatistiklerin  normal doğumu tavsiye ettiği şu günler de gidişatın en naturele doğru  olması beni çok mutlu ediyor inanın.

Sezeryan doğum yapmış veya yapmayı düşünenler beni yanlış anlamasın,bu bir seçimdir veya tıbbi mecburiyettir,Allah kimseyi mecbur bırakmasın,bir normal doğum taraftarı olarak başka bir hamilelik sürecimin nasıl sonlanacağını bilemem tayin edemem ama gönlümdeki aslan normal doğumdur.

Eski yazılarımda da size bahsetmiştim beni takip eden bilir,ben hamilelik öncesinde,hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında sürekli araştırmalar yaptım hala yapıyorum da,bu site de zaten o süreçlerde kendi gereksinimlerim sonrasında ben merak ediyor sorguluyorsam neden diğer annelere yardımım olmasın sorusuyla oluştu. Hepimizin meraklar,ı endişeleri ortak oluyor sonuçta.

Ben bundan 2-3 sene önce Tıbb-ı Nebevi adlı bir kursa katılmıştım,birbirinden değerli uzmanların konuk olduğu bir kursta doğal-alternatif tıp,vücut arındırma,geleneksel eczane ve doğal hamile kalma ve doğal doğum üzerine eğitimler olmuştu,katılımcılardan olan DR.Aidin Salih hanımın yazılarını da burada paylaşmıştım. o kurs sonrası birçok alanda fikirlerim değişmiş,birçok konuda da sabitlenmişti. şimdi şimdi o kursta öğrendiğim,konuşulan, savunulan noktaların gündeme geldiğini benimsendiğini görmek beni sevindiriyor.

Malesef toplum olarak tıp konusunda dış mihraklarca sindirildiğimizi düşünüyorum,tarih boyunca ilk bilim adamlarının,doktorların bizden çıkmasına rağmen ilaç sektörünü elinde tutanlarca bilinçli olarak iklimce zengin olan ülkemizde çeşitli bitkilerle alternatif tıp imkanımız varken,tü kaka,çok banel,çok geleneksel diyerek,doğal yöntemlere sempati duyanlar çağdışı olmakla suçlanıyor. Toplumda bu düşünceyi yaygınlaştırarak amaçlarına ulaşmışlardı ki ters tepiyor olduğunu ve yurdum insanının bilinçlendiğini görüyorum. Yanlış anlaşılmasın ben kocakarı ilacı olarak tabir edilen ilaçları savunmuyorum. Önce tıp doktoru görüşü ve tedavisi yardımcı olarak alternatif tıp veya alternatif tıp uzmanına güven tamsa tamemen eğitimli bir şifacı kontrolünde alternatif diyorum,çünkü ben ilaçların bile artık doğal değil sentetik olduğuna inanıyorum,mümkün olduğunca ilaç da kullanmam ağrı kesici bile almaya imtina ederim. Kızım da çok şükür rutin kontrolleri dışında doktora gitmedi,hiç de ilaç kullanmadı. Önce ilaç sonra hastalık uydurulduğu günümüzde bir ilaç bir yeri tedavi ederken başka bir yeri bozabiliyor,ilaç kullanmamak sağlıklı beslenip doğal olmayan yiyeceklerden kaçınınca zor olmuyor inanın.

Yine çenem düştü nereden nereye geldi konu,yazdıklarıma baktıkça konudan uzaklaştığımı farkettim makaslamak istedim ama doğallığının bozulacağını düşündüm ve affınıza sığınarak akışına bıraktım.

Nerde kalmıştık,evet doğala olan yakınlık revaçta demiştim. Normal doğumun yaygınlaştığı şu günlerde ondan daha güzel bir durum gelişmekte,”müdalesiz normal doğum” yani normal doğumda bilinçli ve kararlıysanız,ne istediğinizi biliyorsanız sağlık kurumları hasta hakları gereği isteğiniz üzere doğumunuza müdahale etmiyor,hatta doğumhaneye bile gitmeden odanızda doğum yapabiliyor,suni sancıya veya kesiye bile maruz kalmadan eşiniz ve güvendiğiniz bir yardımcı ve ebe eşliğinde doğumunuzu gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bunu nereden mi öğrendim,

Arama motorunda bu konuyla ilgili araştırma yaparken DOUM adlı bir blog ve oluşumla karşılaştım. Müthiş bir farkındalık hareketi,bu hanımlar öncelikle normal doğumu mümkünse müdahalesiz doğumu savunuyorlar ama sezeryan seçimine karşı değiller. Onların yaptığı müdahalesiz doğum isteyen anne adayına her alanda destek olmak. Hamilelik sürecinden başlayarak eşiyle beraber anneye kurslar veriliyor,bilinçlendiriliyor,o süreçte isterse bir yardımcı hanımla tanıştırılıyor,doğuma kadar her şeyi paylaşıyorlar,bu kişiye DOULA adı veriliyor ve doğum anında da yanınızda oluyor,sancılandığınızda sizinle nefes alıp veriyor,size özel yağlarla masaj yapıyor,elinizi tutuyor,tam bir motivasyon koçu oluyor anlayacağınız. Doğumunuza eşlik eden eşiniz göbek bağınızı kesiyor,tam bir aile tablosu 🙂  Ben okuduğumda sevinçten uçtum,inşallah gelişir büyür ve örnekleri artar diye dua ediyorum. Bildiğim kadarıyla doulanızla doğum yapabildiğiniz müdahalesiz doğumu kabul eden yönetim ve doktorlar şu an için Çekmeköy Fatih Sultan Tıp Merkezi’nde bulunmaktaymış,duyurulur :))

İLGİLENENLER İÇİN: http://www.do-um.com/

Be Sociable, Share!
Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.