Maria Sibylla Merian google oldu

sibylla_merianMaria Sibylla Merian 366 yaşında google logosu oldu. 1647-1717 yılları arasında yaşayan Maria Sibylla Merian hem sanat hem de bilim dünyası açısından önemli biri.

Almanya’da doğan Maria Sibylla Merian botanik bir ressam. Bitki gravürlerinden oluşan üç koleksiyonu yayınlandı. Böceklerle yaptığı çalışmalar sonrası kendine sakladığı örnekleri inceleyip böceklerin yumurta, larva, pupa ve yetişkinlik evrelerini yani metamorfozlarını gösteren çizimler yapıyor. Merian, 186 böcek türünün yaşam döngüsünü tanımlayan biri. Bu da entomoloji yani böcek bilimi açısından müthiş bir gelişime yol açtı.
Maria Sibylla Merian’in eseri Tırtılın İnanılmaz Dönüşümü ve Garip Besin Bitkileri adlı eserinde tırtılın kelebeğe dönüşümü esnasında yediği farklı besinleri kayıt altına almış ve dönüşümü aşama aşama kayıt etmiştir.
MARIA SBYLLA MERIAN

Merian’in bitki, kurbağa, yılan, örümcek ve iguana gibi tropik hayvan çizimleri halen meraklıları tarafından koleksiyon yapılmakta.

Almancası Vogelspinne olan kuş örümceğini de Maria Sibylla Merian keşfetmiştir. Aynı şekilde asker karıncaları ve yaprak yiyen karıncaları da yine o tanımlayıp keşfetmiştir.

Maria Sibylla Merian google doodle oldu ve botanik bilimi onunla yol kat etti.

Be Sociable, Share!
Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.