Hamilelikte manikür ve pedikür kullanımı

Hamilelikte manikür ve pedikür yaptırılmasında herhangi bir sakınca yoktur

Gebelikte oje kullanımı ile ilgili çok fazla çalışma olmamakla birlikte yapılan az sayıda araştırmada oje kullanımının bir zararı gösterilememiştir. Ojelerin içinde bulunan kimyasallardan bir olan fitalat isimli madde ile ilgili ilk başlarda kuşkular olsa da Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi ile Hastalık Kontrol Merkezinin de dahil olduğu Amerikan, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerindeki yetkili kuruşluşlar bu maddenin insanlarda gebelik sırasında olumsuz bir etkisinin olmadığı belirtmektedirler.

Manikür ve el bakımı hamile kadının kendisini iyi hissetmesi açısından da yararlı olabilir. Ayrıca gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kadının kendi ayak bakımını yapması çok zorlaşacağından pedikür yaptırmak oldukça pratiktir. Burada önemli olan ve asla ihmal edilmemesi gereken nokta mutlaka ve mutlaka kendi setiniizn olması ve hem manikür hem de pedikür uygulamalarının bu aletler ile yapılmasıdır.

Öte yandan manikür pedikür yapılan salonlardaki kimyasal kokuları özellkle gebeliğin ilk dönemlerinde bulantıyı tetikleyebilir. Bu nedenle mutlaka iyi havalandırması olan yerler tercih edilmelidir.

Dr.Alper Mumcu

Be Sociable, Share!
Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.