Hamilelikte cinsel ilişki sakıncalı mı?

Hands on Pregnant Woman's BellyHamilelik dönemindeki cinsel yaşama hem anne hem de baba adayının daha dikkatli yaklaşması gerekiyor.

Prof. Dr. Cihat Ünlü, aklınıza gelen tüm soruları bu mini yazı dizisiyle cevaplıyor…

Hamilelik döneminde pek çok çiftin cinsel yaşamı sona eriyor. Peki, dokuz ay boyunca cinsel yaşamdan uzak kalmak doğru mu? Bu konuda bize bilgi veren, Prof. Dr. Cihat Ünlü’nün anne-baba adaylarına önerileri var.

Baba adaylarının bu dönemde cinsel ilişkiye yaklaşımları nasıl olmalı?
Hamileliğin tüm dönemlerinde baba adaylarında cinsel ilişki ihtiyacı normal bir şekilde varlığını sürdürür. Cinsel arzu değişiklikleri genellikle hafiftir ya da hiç değişiklik gözlenmez. Anne adayı kadınsal korkuları nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınıyorsa eşler, bu durumu anlayışla karşılamalı ve zorlamamalı. Eşlerin arasındaki iletişimin bu dönemde önemi çok büyük.

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ne olmalı?
Hamilelikte cinsel ilişki sayısında kısıtlama yoktur, ancak aşırıya kaçılmamalı. Hamilelikte haftada birden fazla ilişkiye girmenin rahim içi enfeksiyonları artırdığını gösteren çalışmalar bulunsa da kesinlik kazanmamıştır.

Cinsel ilişki düşüğe neden olur mu?
Birçok çift hamileliğin ilk üç ayı içindeki cinsel ilişkinin düşüğe neden olabileceğini düşünür ancak düşüklerin bununla bir ilişkisi yoktur. Tamamen bebekteki genetik bozukluklarla ilişkilidir.

Sakıncalı olduğu durumlar neler?
Anne adayı, önceden düşük ya da erken doğum yapmışsa; rahim ağzı yetmezliği varsa cinsel ilişki sakıncalı olabilir. Ayrıca hamileliğinde düşük tehdidi, erken doğum tehdidi, erken membran rüptürü, vajinal kanama ve genital bölge enfeksiyonu varsa ilişki yine sakıncalıdır. Çoğul hamileliklerin son üç ayında ve bazen tekil hamileliklerin son bir ayında cinsel ilişki sorun getirebilir.

Hamilelikte fizyolojik değişiklikler cinselliği nasıl etkiler?
Hamilelikte genital organlara kan akışı yoğunlaşır ve iyi kanlanan genital organlarda cinsel uyarı daha kolaylaşır. Vajinal salgılar daha fazla salgılanarak ilişkiyi kolaylaştırır. Hamilelerde cinsel istekte artış olabilir ve bazı kadınlar ilk orgazmlarını hamilelikte yaşarlar. Göğüslerde ve genital organlara giden kanın artması, bazı hamilelerde kendini sürekli cinsel ilişkiye hazır hissetmesine, cinselliğini yoğun yaşamasına neden olur. Sonuç olarak bir kadın hamilelikte cinsellikten korkmadığı sürece yaşamının en iyi orgazmlarını yaşar!

Cinsel ilişkiden kaçınmanın önerildiği belli bir dönem var mı?
Hamileliğin son haftalarında rahmin iyice büyümesi ile birlikte cinsel ilişki teknik olarak zor bir hal alır. Her şeyin normal olarak gittiği durumlarda son dört haftaya kadar cinsel hayatta hiçbir kısıtlama yoktur. Son dört haftadaysa erkeğin menisi içinde bulunan prostaglandin adlı maddelerin rahim kasılmalarını başlatabileceği düşüncesi ile ilişki pek önerilmez.

 

One thought on “Hamilelikte cinsel ilişki sakıncalı mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.