Hamilelikte cep telefonu kullanımına dikkat!

hamile-cep-telefonuDaha önce radyasyon üzerine şuradaki yazımızda bahsettiğimiz gibi çocukları koramak gerektiğini anlatıp bunun üzerine radyasyondan çocuklarımızı korunmaya yaraya bir ürünü (PhoneShield) tanıtmıştık.Geçtiğimiz günlerde  kola mı? Cep telefonu mu? Yoksa notebook mu? hamile için daha zararlıdır üzerine bir muhabbette bir sonuca varamayınca kolları sıvayıp öncelikle cep telefonu bizler için ne kadar zararlı hamileyken kullanmanın nelere yol açabileceğinin felaket tellallığını yapacağız.

Gebelikte cep telefonu kullanımının beyin kanserine yol açtığı,Alzheimer hastalığını (bunama) tetiklediği, duyu kaybına yol açtığı, kalp ritmini bozduğu ve zararı olduğuna dair her ne kadar iddialar ve medyatik haberler var ise de kesin ispatlanmış bir bilgi yoktur*diyen Op.Dr Nevra Topalismailoğlu yine de tedbiri elden bırakmamak gerektiğini vurguluyor ve bir takım önlemler sunuyor.Bu önlemlere yazımızın devamında değineceğiz.

Bunun yanında Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Narter Yeşildağlar, Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre gebelerin mümkün olduğu kadar cep telefonundan uzak durmaları gerektiğini belirtiyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Narter Yeşildağlar, gebelikte mümkünse cep telefonu kullanılmaması gerektiğini belirterek Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre gebelikte cep telefonu kullanan annellerin çocuklarında okul çağında hiperaktivite ve Duygu (Hissiyat)sal uygunsuz cevapların saptanmış olduğunu belirterek “cep telefonu kullanımına çok dikkat edilmeli” diyor.

Hamilelikte cep telefonu kullanırken telefonun çalması ve numara çevirirken yaydığı dalgaların daha güçlü ve daha riskli olduğu söylenmektedir.Zaten bu bilgi tüm insanlık için geçerlidir.Daha önceleri baz istasyonlarındaki antenlerin yaydığı radyasyonun çok zararlı olduğu söylenmekteydi.Evlerinin çatısına bu istasyonları kuran insanlara yazık diyorduk.Şimdi bu işin içerisinde bulunan uzmanlarında belirttiği bir gerçek var ,cep telefonları baz istasyonlarının yaydığı radyasyondan daha tehlikeli.Baz istasyonları zararsız demiyoruz tabiki.Telefon çalarken ve çekim gücü düşük olan yerlerde cep telefonu size daha çok zarar verir.En basit örneği cep telefonu aksesuarlarında telefon çalınca yanan ışıklı stickerlar olduğunu düşünebiliriz.Uyurken etrafınızda cep telefonu bulundurmamaya gayret ediniz.

Gebelikte cep telefonu kullanımı anneyi ve bebeği nasıl etkiliyor?
Mobil telefonların gebelikteki kullanımının doğacak olan bebeğe etkilerinin araştırılması çok zor bir konu. Cep telefonları ve onların yaymış olduğu elektromanyetik alanlar konusunda memeli hayvanlar üzerinde yapılmış çalışmalarda herhangi bir organ kaybının oluşmadığı Gözlenmiş. Oysa bu konuda organ kaybından farklı olarak, başka şeylere bakmak gerekiyor; örneğin, okul çağında Duygu (Hissiyat)sal dengenin normal olup olmadığının anlaşılması gibi. Ancak ne yazık ki, böyle çalışmalar için çok uzun süre gerekiyor; bir başka deyişle, gebeliğinde cep telefonu kullanan gebelerin, gebeliklerinde cep telefonu kullanmayan gebelerle karşılaştırılmaları ve doğmuş olan bebeklerin tüm çocukluk boyunca izlenmeleri önem taşıyor. Dünyada bahsettiğimiz özellikleri taşıyan bu konuda yapılmış tek bir ciddi insan çalışmasının olması da bu tür çalışmaların zorluğunu ortaya koyuyor.

Bu çalışmada nasıl bir yol izlenmiş?
Amerika Birleşik Devletleri ve Danimarka ortak çalışması olan bu araştırma Danimarka’da 90′ların sonunda planlanmış, başlanmış ve 2006′ya kadar sürdürülmüş. Henüz o yıllarda mobil telefon kullanımı çok yaygın değilken yapılmış olması çalışmanın önemini artırıyor. Onüç binden fazla kadının izlendiği çalışmada, gebeliklerinde mobil telefon kullanan ve kullanmayan kadınlar karşılaştırılmış. Şu anda böyle bir çalışmayı yapmak mümkün değil, çünkü neredeyse bütün kadınlar cep telefonu kullanıyor. Çalışmaya dahil edilen gebeliklerden doğan çocuklar okul çağına kadar izlenmiş. Çalışmanın sonuçları 2007′de analiz edilerek 2008′de de yayınlanmış.

Bu çalışmanın sonuçları arasında çarpıcı noktalar var mı?
Çalışmada ortaya çıkan en çarpıcı sonuç, mobil telefon kullanan gebelerin okul yaşına gelen çocuklarında ciddi bir problem olarak hiperaktiflik ve Duygu (Hissiyat)sal dengesizliklerin gözlenmesi. Çalışmanın sonuçları, konunun çok ciddi biçimde ele alınması gerektiğini gözler önüne seriyor. Bu çalışmanın sonuçlarını test etmek için benzer bir çalışmayı bugün yapmayı planlasak, binlerce gebenin dahil edildiği, cep telefonu kullanan ve kullanmayan gebelerin doğacak çocuklarının yıllarca (en az 6-7 yıl) izlenmesi gerekecek; tabii, bu tarz bir çalışmada cep telefonu kullanımının serbest bırakıldığı gruptaki gebelerin çocuklarında ortaya çıkacak muhtemel problemler sebebiyle etik kurallara uymayan bir durum söz konusu olacağı için belki de bundan sonra böyle bir çalışma yapılması mümkün olamayacak. O nedenle Danimarka’daki çalışma ve sonuçları çok önemli.

Gebelerin cep telefonu dışında dikkat etmesi gereken manyetik alanlar var mı?

Mobil telefonlar için çok düşük frekanslı elektromanyetik alan deniliyor. Bir de kablosuz İnternet gibi radyo frekanslı elektromanyetik alanlar var. Artık her evde kablosuz İnternet bağlantısı var. Bu nedenle büyük sitelerde ve ev içlerinde elektromanyetik alanların ölçülmesini öneriyoruz. Bunun dışında yüksek gerilimin olduğu, yüksek antenlerin bulunduğu bazı noktaların da dikkatli bir şekilde araştırılması gerekiyor. Örneğin İstanbul’da özellikle Çamlıca ve Kınalıada çevresinde ev içi ve ev dışı ortamlarda mutlaka ölçüm yapılması lazım.

Özetle sağlıklı bir hamilelik için öneriler
[stextbox id=”warning”]- Bir kere mobil telefon cihazları açıkenn etkili oluyor. Bu nedenle öncelikle kişi telefonu kendi üzerinde taşımamalı. Özellikle gebeler üzerinde hiç taşımamalı.

– Mümkünse cep telefonları yatak odasına konmamalı. Yatak odaları, çok uzun Süre kalınan mekanlardır. Yatak odasındaki cep telefonun uykunun kalitesini bozduğuna dair çalışmalar var. Eğer yatak odasına konacaksa bile yatağa en uzak noktaya konmasında yarar var.

– Konuşma Süreleri çok az tutulmalı. Normal kişilerde bile bu çok önemliyken gebelerde daha da titiz olunmalı; gebe olmayanlar günde en fazla 30 dakika konuşma sınırını aşmamaya çalışmalı, gebeler ise sadece çok gerekli durumlarda cep telefonuyla konuşmalı.

– Telefon, arabada kullanılacaksa hands-free set kullanılarak ellerin serbest kalacağı, yani telefonun gebenin vücuduyla temas etmediği konumda ve sadece gelen çağrıları almak amacıyla (”receiver” olarak) kullanılmalı.Ya da araç kiti kullanılmalı

– Gebeler yüksek gerilim ve yüksek antenlerin bulunduğu yerlerin yakınında çok bulunmamalı.[/stextbox]

Gebelikte cep telefonunuzdan kesinlikle vazgeçmeyin ,özellikle gebelerin eşine, doktoruna ve hastaneye hemen ulaşması ve acil durumlarda kullanması için günümüz hayat şartlarında önemli bir araçtır.Sonuçta bu bilgileride göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Sorunsuz bir hamilelik Sağlıklı bir çocuk dileklerimizle.

Hamilelik ve Annelik.com

[stextbox id=”info” caption=”Kaynaklar” collapsed=”true”]

*e-gebelik.net

*Bemi.se

[/stextbox]

One thought on “Hamilelikte cep telefonu kullanımına dikkat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.