Hamile Kalmak İsteyenlere…

hamile41

Hamile kalmayı istiyorsunuz,eşiniz ve siz karar verdiniz peki nelere hazırlıklı olmalıyız,vücudumuz hamile kalmaya uygun mu,hamile kalmadan önce neler yapmalıyız?

Eşiniz ve siz birçocuk sahibi olma vaktinin geldiğine karar verdiniz. Bu mutlu kararı aldıktan sonra bir an önce hamile olduğunuz müjdesini duymak istiyor olabilirsiniz. Ancak unutmayın bebeğinizin oluşum süreci hayatı boyunca sağlığını etkileyecek temel taşları oluşturuyor.
Hamilelik öncesinde bedeninizi ve zihninizi anneliğe alıştırmak sağlıklı bir gebelik geçirmenizi ve bebeğinizin de sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

İşte yapmanız gerekenler;

İdeal kiloya ulaşmak
İster zayıf ister kilolu hiç fark etmez, hamilelik öncesinde kilonuzun ideal ölçüde olduğundan emin olmakta fayda var. Hamilelik boyunca alacağınız kiloları da göz önünde bulundurarak uygun beslenme ile bedeninizi hazırlayın. Çok zayıf olmanın da en az aşırı kilolu olmak kadar tehlikeli olduğunu untumayın.

scale-477

 

Alkol ve sigarayı eleyin
Sadece gebelik süresince değil hayatınızın her evresinde sigara içmemeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ancak bu özel dönem ve öncesinde alkol tüketiminizi de – her ne kadar bazı doktorlar az miktarda alkol tüketimi verse bile- ortadan kaldırmaya gayret gösterin. Unutmayın sizin yediğiniz, içtiğiniz kısaca tükettiğiniz her şeyi bebeğiniz de tüketiyor olacak.

wine-636

 

Tatile çıkın
Ebeveyn olmaya krar verdiğiniz anda eşiniz ile hem bağlılığınız artacak hem de sorumluluklarınız. Elbette bebek doğduktan sonra başbaşa geçirdiğiniz zamanlarda belli azalmalarda olacaktır. Bu yüzden size tavsiyemiz gebelik süreci başlamadan önce başbaşa sakin bir tatile çıkmanız ve aşkınızı tazelemeniz.

İlaçları filtreleyin
Sürekli kullanmak zorunda olduğunuz ilaçlardan basit bir ağrı kesiciye kadar her tür ilaç gebelik sırasında ve öncesinde doktorunuzun onayından geçmiş olmalı. Bedeninizi gebeliğe hazırlarken ilaç, bitkisel çözümler ve egzersiz gibi konularda mutlaka doktorunuza danışın.

Dişçiniz ile buluşun
Gebelik sürecinde diş sağlığının çok önemli olduğunu biliyoruz. Ağız ve diş müdahelelerinde kullanımakta olan bazı yöntemler, tedavi ve ilaçlar gebelik süresince kullanılamayacağından hamile kalmadan önce diş kontrolünüzü yaptırın.

Sağlık kontrolü yaptırın
Gebe kalmadan önce doktorunuz ile görüşerek genel bir check up yaptırmanızdafayda var. Örneğin olası bir allerji veya tedavi edilmesi gereken herhangi bir hastalık ile gebelik sürecinde problem yaşamak durumunda kalmazsınız. Bunu yaparken genetik testleri ve jinekolojik muayenenizi de ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Folik asit tüketimi
B vitamini gebelik süresince sizi bir çok pürüze karşı koruyacaktı. Hamileliğiniz boyunca folik asit tüketiminizi dengede tutmak bebeğinizi ve sizi koruyacaktır. Doktorunuzdan beslenmeniz konusunda size detaylı bilgiler vermesini isteyin.

Kahveye veda edin
Hamilelik öncesinde kafein alımını durdurmaya başlayın. Süreç başladığında doktorunuz tarafından onaylanmış olan bitki çaylarından tüketmek bu ihtiyacınızı büyük ölçüde frenleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.