Gebelikte Karın Sarkması Problemi

gebelikte-karin-sarkmasiBayanlar, hamilelik dönemleri bizim adımıza en mutluluk veren zamanlardır ve sonucunda bebeği kucağımıza aldığımızdan mutluluktan uçarız. Ama hamilelik döneminde meydana gelen bazı etkenler, bizi fazlasıyla uzer ve can sıkar. İşte bu etkenlerden bir taneside gebelikte meydana gelen karın sarkmalarıdır. Fiziksel olarak oldukça kötü bir görünüm kazandıran karın sarkması, korkulu rüyamız olarak karşımıza çıkar.

Ama artık üzülmeye gerek yok, yeni çıkan yöntemler ile artık gebelikte karın sarkması probleminden etkili bir şekilde kurtulabileceksiniz. Sizlerde gebelikte karın sarkması problemi yaşadıysanız, aşağıdaki önerilerimizi dikkatli bir şekilde okumalı ve uygulamalısınız.

Karın sarkması ilerleyen yaşlarda ve çoğul hamileliklerde daha fazladır.

Karın kısmı, kafatası ve göğüs boşluğu gibi kemikle değil, kas dokusuyla çevrelendiği için karın boşluğunun esneyebilmesine imkan sağlar. Gebelik esnasında büyüyen rahimle karın içi basıncı yükselir. Normal sınırlarda, karın içi basıncı arttığı zaman karın kasları gevşer ve basıncı azaltmaya çalışır. Karın içi basıncın fazla olduğu durumlarda, karın kası baskı altında kalır ve bu basıncın daha da çok yükselmesini önmelek için genişleyip deforme olur. Kaslar deforme olduğu zaman, cilt esnekliğin yitirir ve çatlaklara meydana gelir. Yaşın ilerlemesi dokuların esnekliğinin azalması yönünden kaçınılmayacak bir durumdur.

Son dönemlerde genç ve doğurganlık zamanında olan kadınlarda obezite sürekli görülen bir durumdur. Anne adaylarının aşırı kiloyla başladıkları gebeliklerine, olması gerekenden daha fazla kilo alıp devam etmeleri doğumdan sonra bu kiloların verilmesini zor bir hale getiriyor. Doğum esnasında bir problem yaşanmamış olsa bile, annenin vücudunda geri dönüşsüz estetik problemler oluşabiliyor.

Ameliyat Olmadan Düzgün Bir Karına Sahip Olabilmek İçin

Her anne doğumdan sonra hemen kilolarını verip, bir an önce eski haline gelmek ister. Fakat bu tekrar kazanması baştan önlemlerini almamışsa kolay değildir. Anne adayının gebe kalmadan önce alacağı ve daha sonra dikkat edeceği bazı önlemlerle düz bir karına sahip olabilirler.

Kilo Kontrolünüzü Sağlayın

Öncelikle geb kalmadan önce ideal kilonuzda bulunmaya özen göstermelisiniz. İdeal kilo tespitinde beden kitle indeksinden yararlanmaktadır. Beden kitle indeksi (BKİ), vücut ağırlığının (Kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle elde edilir. İdeal ağırlık ise; ulaşılmak istenilen BKİ’nin, boy uzunluğunuzun karesiyle çarpılmasıyla bulunur. Gebeliğe ait hipertansif durumların, iri bebekten dolayı meydana gelecek sorunların, erken doğumun ve anne karnında bebeğin gelişme geriliklerini dengelemek için normal BKİ’ye sahipse, anne adayının gebelikte 11.5-16 kg arasında kilo alması tavsiye edilir.

Beslenmenize ve sıvı tüketiminize dikkat edin
Beslenmenin gebeliğin durumuna ve sonucunda önemli miktarda etkisi vardır. Önemli olan durum aşırı miktarda yemek ve kilo almak değil, gerekli olan gıdaları dengeli ve yeteri kadar almaktır. Gebe bir kadının, hamile olmayan bir kadına göre günde fazladan 300 kaloriye ihtiyacı vardır. Bu da yaklaşık %15’lik bir artış, yani 2300 kalori/gündür. Hamileliğinizde uzmanların önerdiği beslenme şekli; öğünlerinizi artırmanız, tüm temel besin maddelerinden yeterince ve düzenli olarak almanız şeklindedir. Su ve sıvı içeren gıdaları yeterince tüketmeniz, hamileliğinizde pek çok açıdan önemlidir.

Egzersiz yapın
Gebelik döneminde yapılacak olan egzersizler, uygun sınırlar içerisinde kilo almayı sağlamasıyla beraber, dolaşım sisteminin daha kaliteli çalışmasına da katkı sağlar. Karın cilt ve kasların kanlanmasını artırır. Yapılacak düzenli egzersizler, doğum esnasında hızla toprlanmayı ve kendinize gelmenize yardım eder. Alınan kiloları daha kolay vermeye katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.