Feracelere modacı eli değdi

feraceTek parçayla rahat kullanım sunan bu feraceler alıştıklarımızın epey dışında. El işçiliğiyle hazırlanan kıyafetlerin bel ve omuz detaylarının yanı sıra kumaşların modellerle bütünlüğü de stil sahibi ellerden çıktığını gösteriyor.

Feracelere ilgi her geçen gün artıyor. Tek parça şıklık sunan bu tasarımlar Türkiye’de henüz Ortadoğu ülkelerindeki kadar çeşitli değil. Mısır, Lübnan, Suriye, Yemen gibi pek çok ülkede feraceler hâlâ gündelik hayatın vazgeçilmezleri arasında. Dolayısıyla tasarımcılar da bu alanda yenilikler ortaya koyuyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dubaili Abeer Al Darwish ve Maha Al Qattan feraceleri en çok beğenilen moda tasarımcılarından. Geçen yıl kurdukları Roselle markasının çatısı altında couture feraceler tasarlıyorlar. Yani onların tasarımları günlük değil, daha çok özel davet, nişan ya da düğünler için… Darwish ve Qattan her bir parçayı elde, yüksek dikim tekniğiyle hazırladıklarını söylüyor. Lüks ve elegan bir görünüm sunan feracelerin en çok renk uyumunu beğendim. Pastel tonlarda hazırlanan parçaların siyah ve altın renk kombinasyonları mükemmel. Kumaşların, modellerle bütünlüğü ise tasarımların stil sahibi modacıların elinden çıktığını gösteriyor.

Modellerde daha çok bele ve omuzlara vurgu yapılmış. Omuzlardaki payetler, beldeki püsküllü kemerler, siyah tüller çarpıcı ve dramatik bir görünüm sunuyor. 2013 Sonbahar/Kış Koleksiyonu’nda ise siyah-beyaz bütünlüğünün yanı sıra fırfırlar dikkat çekiyor. Tüm tasarımlarda detayların dozunda olduğunu söylemek mümkün. Ama asıl söylenmesi gereken bu markanın ferace seven kadınların favorisi olacağı…

Koton’dan blogger yarışması

Son dönemde markaların, bloggerlar ya da sosyal medyada çok sayıda takipçisi olan kişilerle çalışmaları artarak devam ediyor. Koton da bugünlerde benzer bir çalışma içinde. ‘Koton bloggerını arıyor’ projesi kapsamında yapmanız gereken tek şey moda hakkında kaleme aldığınız blog yazılarını kotonblog@koton.com.tr adresine göndermek. 15 Mart’a kadar gönderdiğiniz yazılar, Vogue editörü Yaprak Aras ve Koton jürisi tarafından değerlendirilecek. Değerlendirme sonucunda finale kalan 10 kişinin yazıları ise Koton’un blogunda yayınlanarak oylamaya sunulacak. Birincinin ödülü ne mi? Koton’un resmi bloggerı seçilmesi ve markanın sunduğu kişiye özel moda workshoplarına katılma hakkı.

Sarar gözlükleri Doğan Optik’te…

Uzun bir süredir giyimin yanında optik ve güneş gözlüğü sektöründe de faaliyet gösteren Sarar’ın Doğan Optik ile yaptığı anlaşma sonucunda 2013 tasarımları raflarda yerini almaya başladı. Büyük çerçeveli, yüzü kaplayan mask gözlüklerin yanı sıra swarovski taşlarla süslenmiş birçok tasarım var koleksiyonda. 2013 gözlük trendlerini yansıtan modellerin tasarımını yapan ise Sarar firması değil Doğan Optik’miş. Tag Heuer, Kenzo gibi birçok gözlük firmasıyla ortaklığı olan Doğan Optik, İtalyan ve Fransız tasarımcılarla çalışmayı tercih ediyor. Dolayısıyla Sarar’ın koleksiyonu da bu tasarımcıların elinden çıkıyor. Modeller arasında minimalist tasarımlar ise daha çok ilgi göreceğe benziyor.

ESRA KESKİN DEMİR – İSTANBUL

https://www.zaman.com.tr

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.