Ek Gıdaya Geçişte Deneme Tarifleri

corbaBebeğimizin gelişimine tanık olmak şüphesiz biz anneleri heyecanlandırıyor.Dünyayı keşfetmeleri,yeni tatlar denemeleri güzel tecrübeler. Bebeğimiz 5. aylarının sonunda 6. aylarının başlarındaysa,yutma refleksi gelişmişse,pütürlü gıdaları tüketebileceğinizi düşünüyorsanız yavaş yavaş damak tadını zenginleştirmenin vakti gelmiş demektir. Ben bu konuda şanslı bir anneyim sanırım. Benim kızım yeni tatlara çok açık,ek gıdaya geçişte pek zorlanmadım onun için ayrı menüler hazırlama sürecim biraz kısa sürdü,bizimle sofraya oturması,yediklerimize sulanması hızla gelişti,bünyesine zararlı olduğu için ben tuzu ve baharatı ondan uzak tutuyordum ama kızım şu an acı ve baharat hastası,çiğ köfteyi,yoğurtlu mayonezli salataları çok seviyor,ben bunu ek gıdalarını çok çeşitli hazırlamama bağlıyor size de tavsiye ediyorum.

Bebeklerimizin bir tada alışması için onlara zaman verin,ek gıdaya birden değil mama veya anne sütü aldığı dönemde iki günde bir yeni bir tarif bir öğün olacak gibi yada bir hafta boyunca hep aynı tariften tadımlık şekilde verin,maksat vitamin zenginliği arttırmak ve ilerde yemek seçmesini önlemek olsun.

Şimdi sizinle kızıma da severek yaptığım birkaç sebze çorbası tarifi vereceğim,muhallebi,püre vs tariflerimizin devamını sitemizde sağlık/beslenme kısmında bulabilirsiniz.

ispanakli-Patates_corbasiISPANAKLI-PATATESLİ SEBZE ÇORBASI
1 küçük patates
1 havuç
1 dal ıspanak alın
Malzemeleri çok iyi yıkayıp, soyup, doğrayın. Ispanağı bıçakla doğramak yerine elinizle parçalayın vitamini gitmesin hatta tüm tarifleri yaparken tahta kaşıklar kullanmayı adet edinin benden size tavsiye.
sebzeleri 2 bardak su ilave ederek küçük bir kapta ateşe koyun.
Sebzeler ezilinceye kadar pişirin.Blender dan geçirmek yerine kaşıkla ezecek kıvama getirmeniz daha iyi olur.
Ezilmeyen parçaları ayırmak adına Süzgeçten geçirin.
Son olarak 1 tatlı kaşığı sıvı yağ koyun. Bebişimize yarasın 🙂

 

tarhanaTARHANA ÇORBASI
1Yemek kaşığı tarhanayı, 1 bardak suyu küçük bir kaba koyalım.
Kaşıkla karıştırarak pişirelim.
Piştikten sonra 1 tatlı kaşığı yağ ilave edelim.
Bebeğe verilen tarhananın acısız olmasına,granül değil toz tarhana olmasına dikkat edelim.Afiyet olsun.

Be Sociable, Share!
Pin It

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.