Çocuk yetiştirmede etkili yöntem: NLP

nlpKişisel gelişim uzmanı Nur Eda Kasap, ‘Yeni Çağın Çocukları’ isimli kitabında, çocuğun yetişmesi ve gelişmesinde NLP’nin önemli bir teknik olduğunu söylüyor: Çocuğunuzu yetiştirmeye kendinizden başlayın!

Çocuk yetiştirmenin temelinde ‘modelleme’ çok önemli bir yer teşkil ediyor. Nöro Linguistic Programming yani Sinir Dili Programlaması, kısa adıyla NLP’nin özü de modellemeye dayanıyor. Bu anlamda NLP, çocuk yetiştirmede kullanılabilir bir yöntem olarak önem kazanıyor.

NLP öncelikle kişinin doğal olarak neler yaptığına bakar. Bu davranışlar için, başka tercihlerin neler olabileceğini ortaya koyar. Davranışlarımızdaki kalıpları ve alışkanlıkları tanımaya başladıkça, yaşamımızda bunları nasıl değiştirebileceğimiz konusunda bize yardımcı olur. Bu konuları yaşamımızın her alanında kullanmaya başlamak bizim için yeni bir dönemi de beraberinde getirir. Esnek olabilme kapasitemizi geliştirir. Bu esneklik çocuk yetiştirme konusunda bizim için önemlidir.

Kısacası; çocuğunuzu yetiştirmeye kendinizden başlayın!

Peki, bu nasıl olacak?

İşte Nur Eda Kasap’ın, ‘Yeni Çağın Çocukları’ isimli kitabında yer alan önerileri:

1. Olumsuz tecrübelerinizi, kötü deneyimlerinizi hafızanızdan silin
Kötü bir çocukluk geçirmiş olabilirsiniz. Bunları unutarak yeni bir başlangıç yapabilmek, çocuğunuzu yetiştirmeniz için çok önemli. Unutmayın, çocuğunuzun hayatına şekil vereceksiniz.

2. Kendinizle konuşun
Kendimle yeterince konuşuyorum diyorsanız, lütfen konuşmalarınızı takip edin. Kendinizi yargılayıp, suçladığınız konuşmalar yapmayın. “Ben başarılıyım”, “Ben değerliyim”, “Ben çok güçlüyüm” mesajları içeren konuşmalar yapmalısınız. Mümkün olduğu kadar olumlu ifadeler kullanın. Çocuğunuza da bunları defalarca tekrarlayın.

3. Yapacaklarınızı ertelemeyin
Yapmayı arzuladığınız işleri gün gün yazarak tamamlamaya özen gösterin. Çocuğunuza bunu aşılayın. İşleri yarım bırakmaması için ona destek olun.

4. Başarmak istediğiniz şeyi düşünün
Detaylandırmak ve başarma hissini yaşamak sizi olumlu yapar. Çocuklar bir iş başardıkları zaman daha mutlu olurlar. Onların başarılarını takdir edin. Başarının tadını birlikte yaşayın.

5. Geçmişte başardığınız işleri düşünün
Hatta bunları yakınlarınıza anlatın. Genelde üzüntüler, sıkıntılar, tatsızlıklar üzerine dertleşiyorsanız; yaptığınız konuşmalarda başarı ve sevinçlerinizi anlatırken cömert olun. Çocuklarınızın başarılarını anlatmayı hiç ihmal etmeyin.

6. Sorunlarınızı gözünüzde büyütmeyin
Olayları büyüttükçe işin içinden çıkamayacakmış gibi hissetmeye başlarsınız. Bu da kendinize olan güveninizi aşağıya çeker. Daha önce üstesinden geldiğiniz işleri düşünün. Çocuğunuzun da başarılı olduğu anları, ona hatırlatın. Başarılı olduğu zaman neler hissettiğinin canlanmasına yardımcı olun.

7. Hareket edin, gezin
Çok bunaldığınızı düşündüğünüzde yürüyün, egzersiz yapın. Mümkünse çocuğunuzla birlikte yürüyün, yüzün, bisiklete binin. Hem birlikte vakit geçirin, hem de ortak bir eylem yapmanın tadına varın.

8. İstediğiniz şeyi gerçekleşmiş gibi hayal edin
Bu bilinçaltınızı harekete geçirir. İmgeleme tekniğini kullanın. Çocuklarınızı hayal kurma konusunda rahat bırakın. Ve lütfen onların hayallerine gülmeyin!

9. Giysilerinizi iyi seçin
Kendinizi mutlu, rahat hissedeceğiniz giysiler giymek kendinizi iyi hissetmenize neden olacaktır. Çocuğunuzun dışarı çıkarken istediğini giymesine izin verin.

10. ‘Hayır’ demeyi öğrenin
Başka birini mutlu etmek adına kendinizi üzecek bir şey yapmayın. Hayır dedikten sonra pişmanlık duyup geri dönmeyin. Çocuğunuz ‘hayır’ dendiğinde, bunun geri dönüşsüz olduğunu bilmeli. Tutarlılık çok önemli…

11. Sizi başarısızlığa iten davranış kalıplarını tespit edin
Bunları ortadan kaldırmak için yöntemler geliştirin. Bu tarz olumsuz kalıpları çocuğunuzda da tespit ederseniz, onu bu konuda erken yaşta geliştirmeye, değiştirmeye yönlendirebilirsiniz.

12. Olumsuz kelimelerden kurtulun
Çünkü beyninizde yer ederek kalıplaşır. Kullanıldıkça beslenir ve yine olumsuz olarak size geri döner. Her kullandığınız olumsuz kelime, geçmiş olumsuz deneyimleri hatırlatır. Bu kelimeleri dilinizden çıkarın ki, çocuğunuzun diline de geçmesin!

13. Hedefinize odaklanın
Hayatınıza yön verecek olan sizsiniz. Başarıya kanalize olmuş ruh hali size enerji ve mutluluk olarak geri dönecektir. Bu davranış, çocuğunuzun da başarı konusundaki modeli olac

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.