Brokar ile ihtişam rüzgarı

brokarModa dünyasında her şeyin birbirine girdiği bir dönem yaşıyoruz. Sadelik ve maskulen akımlar sınırları zorlarken, zarif ve gösterişli stiller altın günlerini yaşıyor. Tarihten ilham alan tasarımların bu kış modaya armağanı ise ihtişamlı brokarlar.

Brokar; yüzeyi düzgün, çok süslü, doğal veya kimyasal ipekten imal edilen bir kumaş. Ayrıca jakar desenleme teknolojisiyle dokunarak desen kazanıyor. Genellikle saten dokuma çözgü ve atkı etkisinin değiştirilmesiyle hazırlanıyor. 19. yüzyılın zengin aristokrasisinden ilham alan moda dünyası da kumaşı asaletin bir temsili olarak podyumlara taşıyor. Zira brokar en çok o yüzyılı referans alan bir kumaş.

Birkaç sene evvel vitrinlerde brokar parçalar görmüştük ama o zaman bu denli benimsenmemişti. Bu kış adeta birçok insan onları yüreğine bastı. Ancak bu kumaş doğru tasarımlarla kullanılmazsa bazen perdelik ya da döşemelik kumaş etkisi uyandırabilir. Bu yönüyle riskli kumaşlardan. Bir de hacimli olduğu için doğru renk ve doğru bedenle tercih edilmeli. Olduğunuzdan daha kilolu gösterebilir. Örneğin bu yıl eteklerde oldukça yoğun kullanılan brokarlar var. İnce yapılı bir vücuda sahip değilseniz bu riski almaya değmez diyebilirim.

Genelde mesafeli yaklaşılan brokar, özellikle parlaklık akımını da arkasına alarak hızla ilerliyor sokaklarda. Parlak metalsi bir etki uyandıran yaldızlı brokar kumaşlar bu kışın simgelerinden oldu bile. Dahası yazın da brokarlar parlamaya devam edecek. 2013 kışında da çok göreceğiz. Kısacası bulunca kaçırmayın.

Marni ve Emilio Pucci’nin altın sarısı brokar kumaşları akıma öncülük ediyor. Kumaşlarda desenler de önemli bir ayrıntı. Özellikle Marni’nin kullandığı gibi iri çiçek desenleri tercih ederseniz risk almış olabilirsiniz.

Diğer taraftan sezonun diğer bir hiti olan Uzakdoğu teması da brokarın hayatımızdaki rolünü artırıyor. Japon çiçekleri, brokar kumaşların desenleri olarak beliriyor. Bu parlaklığı bazen deri detaylar bazen kadifeler dengeliyor. Optik desenler brokar için ideal bir seçim ve daha sofistike. Marchesa’nın brokar kullanımı ise en sevdiğim stillerden. Altın renk ipliklerle ışıltı kazandırdığı kabartmalı uzun ceketi tütü etekle tamamlaması onu trend sayfalarının liste başına taşıdı. Davet ve özel günler için iyi bir fikir olabilir. Bu kış brokar kullanımını diğer zamanlardan ayıran ise kumaşın sadece özel günlerde kullanılan kıyafetlerden ziyade daha geniş kullanım alanlarına kavuşması. Yaz sezonunda genellikle soft tonlarda brokarlar göreceğiz. En başarılı örneklerinden biri Toronto moda günlerinde brokar çıkartması yapan Kanadalı Pink Tartan.

Nasıl kombine edilmeli?

Brokar zengin bir kumaş. Artık onun bu zenginliği günlük hayata yayılıyor.

Daha özel günlerde kullanmak için tül, dantel, şifon, ipek, saten, organza ve taftayı düşünebilirsiniz.

Fütüristik bir etki arıyorsanız deri, kadife, denim, kaşmir gibi farklı dokularla kullanmayı tercih edin.

Ayakkabı seçimindeyse metalik renkler kullanılabilir. Ama ayakkabıyı brokardan seçiyorsanız eteğinizi şifon, tül, ipek gibi kumaşlardan desensiz olarak kullanmayı deneyin.

Eğer gündüz kullanacaksanız fildişi, beyaz, platin, gold, buz mavi doğru tecih olabilir. Davet ve özel günler için düşünürseniz siyah, bordo, mücevher tonlarını seçebilirsiniz.

Desenlerde Uzakdoğu etkisiyle floral desenler öne çıkıyor. İri desenlerden kaçının. Stella McCartney’in lacivert minik çiçekleri en güzel örneklerden. Valentino’nun lacivert uzun brokar elbiseleri de size yol gösterebilir.

Aksesuar olarak sade, taşsız metalik takılar kullanabilirsiniz.

Brokar üstleri, uzun tütü eteklerle kullanmak güzel çözümlerden biri. Bu konuda Tadashi Shoji’nin koleksiyonuna bakmanızı öneriyorum. Çin kökenli başarılı tasarımcı brokar dantel desenleri tütülerle harmanlıyor.

ZAMAN – KEZBAN KARAGÖZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.