Bebeklerin vücutlarındaki morluklara dikkat

Eğer bebeğinizde bu belirtiler varsa mutlaka bir doktora gösterin.

bebek-resimleri-hamilelikveannelikcom-89

Ulusal Hemofili Konseyi ve Türkiye Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr.  Bülent Zülfikar , AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1988 yılından beri hemofili  hastalığı ile ilgili araştırmalar yaptığını, hastaların takip ve tedavisiyle  uğraştığını söyledi.

Hastalığın en çok dikkati çeken yönünün; kontrol edilemeyen kanamalarla  seyretmesi olduğunu ifade eden Zülfikar, bebeklikten itibaren görülmeye başlanan  hemofili belirtilerini şöyle sıraladı:

”Yeni doğan bebeklerde göbek kordonunun bir hafta içinde kolayca kuruyup  düşmesi beklenirken, bunun düşmemesi, kanda bir pıhtılaşma bozukluğu belirtisi  olabilir. Bebek lerden doğumlarının 3. veya 4. günlerinde tarama testi amacıyla  kan alınan topuk veya benzeri yerlerdeki kanamanın durmaması hastalığın  belirtilerindendir. Bebek emeklemeye başladığında vücudunda oluşan morluklar,  eklemlerdeki şişme ve diş etlerindeki kanamalar hastalığın dikkati çekici  belirtileridir.”

Zülfikar, söz konusu belirtiler görüldüğünde annelerin derhal hekime  başvurması gerektiğini dile getirerek, ”Bir anne bebeği olduğunda, ailesinde  hemofili hastası varsa bunu mutlaka hekimiyle paylaşmalı” dedi.

Gen değişikliği çalışmaları sürüyor

Hemofilinin tedavisinde sağlam insanın kanından elde edilen faktörlerin  kullanıldığını vurgulayan Zülfikar, şunları kaydetti:

”Hastalıktan tamamen kurtulma diyebileceğimiz bir tedavi henüz yok.  Hastalık genetik bir bozukluk sonucu ortaya çıktığı için ancak gen değişikliği  yaparak kalıcı sonuca ulaşılabilir. Gen değişikliği ile ilgili dünyada çalışmalar  sürüyor. Belli ölçüde başarı elde edildi ama henüz istenen düzeyde değil. Bugün  için hastalığın tedavisi ilaçlarla yapılmaktadır. Eğer düzenli tedavi olunursa  hastalarımız hayatlarını çok rahat devam ettirebilirler. Tamamen geçmese bile  şikayetler yavaşlatılabilmekte, hastalığın etkisi azaltılabilmektedir.”

Zülfikar, toplumda görülen hastalığın önemli kısmının genetik yolla  geçtiğini, Türkiye’de kayıtlı yaklaşık 7 bin 500 hemofili hastası bulunduğunu  bildirdi.

Deneyimli personel sayısı az

Hastalara bakım olanaklarının Türkiye’nin her yerinde yeterli seviyede  olmadığını aktaran Zülfikar, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Hastalar düzenli ilaç alsalar bile, bunları takip edecek, bu konuda  deneyimli sağlık personeli yeterli değil. Bu konuda derneğimiz yıllardır  uğraşıyor. Hekimlerin yetiştirilmesi için programlar yaptık. Hemşireler için de  sempozyumlar düzenliyoruz. Hemşire ve doktorlarımızın sayısını artırıyoruz ama  fizyoterapistlere, bu konuyu iyi bilen diş hekimlerine, iyi tahlil yapacak  laboratuvarlara ihtiyacımız var” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.