Bayramda çocuklar da aşırı şeker tüketmemeli!

bebek-cikolataŞeker bayramının yaklaşmasıyla tatlı yiyeceklerin tüketimi artıyor. Tatlıya düşkünlükleri bilinen kadınlar ve çocukların tatlı tüketimiyle ilgili dikkat etmeleri gereken noktalar var. Beslenme ve Diyet Uzmanı Zerrin Aydın, bayramda aşırı tatlı tüketmemenin formüllerini sizlerle paylaşıyor.

Şeker Bayramı’nda hem oruç tutanların hem de tutmayanların beslenmelerinde aşırı tatlı, hamur işi tüketmeye bağlı olarak aksaklıklar, zamanlama sorunları, miktar ve porsiyon ayarlayamama gibi sıkıntılar ortaya çıkıyor. Çocuklar da çok sevdikleri şeker ve çikolataya bu dönemde doyuyorlar. Peki ama tatlı tüketiminde çocuklar için dikkat edilmesi gereken noktalar neler? International Hospital Etiler Tıp Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Zerrin Aydın, Ramazan Bayramı’nda çocukların da tüketecekleri şekerli yiyeceklere anne babaların dikkat etmelerini öneriyor ve şöyle diyor:

– Altı-dokuz yaş arasındaki çocukların günde 50 gram şeker ya da şekerli gıda tüketmesine izin var
– 10-12 yaş arasında ise sadece 60 gram şeker tüketebilirler.
– Örneğin kabak tatlısının bir porsiyonundaki şeker 20 gramdır.
– Dört-beş yemek kaşığı reçel 100 gramdır.
– Beş-altı adet lokum 100 gramdır.
– Yani sütlü tatlı veya meyve tatlısından bir porsiyon geçilmezse daha iyi olur. Çünkü gün içinde başka şeker kaynakları da kullanılıyor.

Anne babalara çocukları için bayram önerileri:
– Çocuklar baklava kadayıf gibi yağ oranı ve şeker oranı yüksek tatlıları sınırlı tüketirlerse daha iyi olur.
– Çocuklar büyüme ve gelişme döneminde oldukları için kalsiyum yönünden zengin sütlaç, muhallebi, krem şokola, dondurma gibi sütlü tatlılardan tüketmeleri daha sağlıklı bir seçimdir.
– Çikolata ve şekerleme bütün çocukların çok sevdiği tatlardır. Çikolatanın 100 gramı 528 kcal içermektedir.
– Bir madlen kadar çikolata yaklaşık 10 gram gelmektedir. Yani günde başka şeker kaynakları da kullanıldığı göz önüne alınırsa iki ya da en fazla üç madlen yenilebilir.
– Çocuklara şeker ve çikolatayı tümden vermemek de yanlıştır. Sınırlama getirmek daha doğru bir yaklaşım olur.
– Çocuklar da aşırı tatlı tüketmek enerjnin fazla alınmasını sağlar. Kilo alma riski ve diş çürüklerine neden olur.

Çocuklar kadar anneler de dikkat etmeli
Zerrin Aydın, kadınların metabolizmasının erkeklerden daha yavaş çalıştığı konusunda uyarıda bulunarak, “Bu nedenle kadınların, bayramda tatlı ve hamur işi tüketmek konusunda eşleriyle yarışmamaları gerekir. Bu dönem en hızlı kilo alınabilecek bir dönemdir, daha düşük kalorili yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir” diye belirtiyor.

Kadınlar sütlü tatlı, dondurma ve meyve yiyebilir
– Kadınların bazal metabolizma hızı erkeklere göre daha düşüktür. Bu nedenle kadınların yeme içme konusunda eşleri ile yarışmamaları gerekir.
– Daha düşük kalori almalı, eşleri ile aynı miktarda yemek yememelidirler.
– Dört temel besin grubu vardır. Bu besin gruplarından tüketilecek miktarlar yaş gruplarına kadın erkek ayırımına göre değişmektedir. (Süt ve ürünleri, et- yumurta- kurubaklagil, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar.)
– Su gereksinmesinin karşılanması için günde sekiz bardak su içilmelidir.
– Enerji harcaması fazla ise içilmesi gereken su oranı da artmaktadır.
– Kadınlar için sütlü tatlı, meyve tatlısı, dondurma daha iyi şeçeneklerdir.
– Çikolata, baklava, kadayıf yağ ve şeker oranı yüksek, kalorileri fazla olan tatlılardır. Sınırlı yenmelidir. Sütlü tatlı, dondurma, meyve tatlısı hafta da 2-3 kez kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.