En çok satan diyet kitapları

Kilo vermek, kilosunu korumak ve sağlıklı beslenmek için herkes rehber kitaplara başvuruyor. Bu kitaplar arasında bazıları öne çıkıyor ve en çok satan kitaplar listesine giriyor. İşte en çok satanlar…

Fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı beslenmeyi başarmak günümüzün en büyük dertlerinden biri. Şöyle bir çevrenize bakın, herkesin aradığı bu değil mi? Bu amaca ulaşmak için pek çok kişi rehber niteliğindeki kitaplara başvuruyor. Bu kitaplar arasında özellikle bazıları öne çıkıyor ve en çok satan kitaplar listesinden inmiyor. İşte o isimlerin başında Prof. Dr. Canan Karatay geliyor. Karatay’ın kitaplarının ağırlıkta olduğu, 2013’ün en çok satan diyet kitaplarını hamilelikveannelik.com’da mercek altına alıyoruz.

 

Prof. Canan Karatay, son kitabı “Karatay Diyeti’yle Obezite ve Diyabete Çözüm Var!” ile diyabete çözüm sunan beslenme planını okuyucuya anlatıyor. Ona göre şişmanlık, obezite ve diyabet birbirinden ayrılamaz hastalıklar. Hatta çoğu kez bunlara kalp ve damar hastalıkları da eşlik ediyor. Dolayısıyla beslenme ve yaşam biçimini Karatay prensiplerini yeniden düzenlemek, birçok metabolik hastalıktan da kurtulmak anlamına geliyor. İnsülin direncinden, hipoglisemi ataklarından ve insülin takviyesinden kurtulmanın şifrelerini veriyor.

2011 yılında yayınlanan ve satış rekorları kıran “Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si / Karatay Diyeti” kitabı, bugüne dek çok satanlar listesinden inmedi. Karatay’ın, beslenme ile hücresel/hormonal fonksiyon bozuklukları arasındaki yakın ilişkiye odaklanarak kilo vermeyi öğreten bu kitabı, Türk insanı için ‘en uygun’, ‘en iyi sonuç’ veren diyet programını içeriyor. Yıllardır yasaklanan kırmızı et, balık, süt, peynir, yoğurt, tereyağı, yumurta, pastırma, kuru fasulye ve turşu, sebze ve meyve, kuruyemişler bilimsel gerçeklerle serbest bırakılıyor. İşte bu nedenle herkes bu kitabın rehberliğinde kilo vermeye çalışıyor.

2012 yılında piyasaya çıkan ve yılın en beğenişlen diyet ve sağlıklı yaşam kitaplarından olan Karatay Mutfağı, halen çok satanlar arasında. Sağlığını ve kilosunu önemseyen ama ağız tadından da taviz vermek istemeyenler için kalıcı kilo verdiren, doğal ve lezzetli yemek tarifleri yer alıyor. Kitap, “Gıdanın iyisi nasıl anlaşılır, doğru alışveriş nasıl yapılır?” sorularına da yanıt veriyor.

fark-etmeden-diyetle-sorular-cevaplar-sagligi-iyilestiren-formuller_avatar_orjFark Etmeden Diyetle Sorular Cevaplar
Uzun süre çok satan diyet kitapları arasında üst sıralarda yer alan “Fark Etmeden Diyet” kitabından sonra Beslenme Uzmanı Selahattin Dönmez, Demet Kutluay’ın sağlıklı beslenme ve diyet konusunda aklında karmaşa yaratan soruları aktarması ve kendisinin de bunları yanıtlaması sonrası “Fark Etmeden Diyetle Sorular Cevaplar” kitabını yayınladı. Kitapta, “Zayıflamak için glütensiz beslenmek gerekir mi?”, “Zayıflama uğruna karbonhidratı azaltıp proteini artırmak ne derece doğru?”, “Zayıflama eşofmanları, kemeri ve sakızı kilo vermeyi sağlar mı?” gibi pek çok sorunun yanıtı yer alıyor. Kitap, kısa süre önce piyasaya çıkmasına rağmen çok satan kitaplar sıralamasına giriyor.

 

Beyindeki kimyasal dengenin bozulmasından dolayı aşırı yeme isteğinin duyulduğunu söyleyen Ünlü bağımlılık uzmanı Dr. Mike Dow, “Yemek Bağımlılığı / Size Kilo Aldıran Yiyeceklerden 28 Günde Vazgeçme Programı” kitabında, uzun vadede daha sağlıksız ve mutsuz kılan gıdalara neden yönelindiğini anlatmanın yanı sıra bunlara duyulan bağımlılıktan kurtulmak için 28 günlük bir program öneriyor. Yeni piyasaya çıkan kitap kısa sürede çok satan diyet kitapları listesine girdi.

 

yeni_kilo_verme_yontemi_alkali_diyet_1İleri anti-aging yaklaşımlarını ülkemizde ilk uygulayan hekimlerden biri olan Dr. Ayşegül Çoruhlu’nun “Asit-alkali dengesini koruyarak toksinlerden arınma ve kilo verme rehberi” olarak açıkladığı “Alkali Diyet” kitabı 2012’de yayınlanmasına rağmen halen en çok satanlar listesinde yer alıyor. Aşırı asitlenmenin, farkında olmadığımız en büyük gizli tehlike olduğuna dikkat çeken Dr. Çoruhlu; kanser, kolesterol, osteoporoz, aşırı kilo alımı, kilo verirken yağ yerine kas kaybetmek, kırışıklıklar, cilt sarkması gibi birbiriyle ilgisiz görünen rahatsızlıkların nedeni olarak vücudun aşırı asitlenmesi, yani iç ortamımızın kirliliğini gösteriyor ve buna karşı alkali beslenmeyi öneriyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.