Yalancı Gebelik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

yalanci-gebelik-hakkindaBayanlar, halk arasında boş gebelik olarakta bilinen yalancı gebelik ile ilgili bilgileri sizlere sunmak istiyoruz. Hangi durumlar sonucunda yalancı gebelik meydana gelir ve yalancı gebelik belirtileri nelerdir gibi bilgilerin yer aldığı bu yazımızda, sizlere uzmanların bu konu hakkında söylediklerini detaylı bir şekilde iletiyoruz.

Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Klinik Direktörü Op. Dr. Serhat Partalcı, yalancı gebelik yaşayan kişilerin, biyolojik olarak hamile olmamasına rağmen karın bölgesinin şiştiğini, göğüslerinin büyüdüğünü, gebelik lekelerinin oluştuğunu, adet görmenin kesildiğini, mide bulantısı gibi belirtilerin görüldüğünü söylüyor.

Aşırı çocuk sahibi olma duygusu olan bir kadında bu belirtilerin bir doktoru bile yanıltabilecek kadar gerçek gebeliğe benzeyebileceğini vurguluyor. Karnının şişmesiyle birlikte 9 ay süreyle kendisini hamile sanan ve 9 aylık gebe görünümünde olan kadınlar olabildiğini söyleyen Dr. Partalcı, yalancı gebelikle ilgili şu bilgileri veriyor…

Ruhun bedeni şekillendirebilen etkisi, yalancı gebelikle görülebilir. Hastalıklı bir şekilde hamile kalmayı istemek ya da gebe kalmaktan korkmak, cinsiyete ilişkin çelişkili duygular yaşamak, tüplerin bağlanması, rahmin ameliyat ile alınması gibi ağır üzüntülerin yanı sıra hamile olan kişiye çevresinin gösterdiği ilgi ve özen sebebiyle de oluşabilir. Yalancı gebelik vakalarında kişinin hamile olduğunu düşünerek doktora başvurmasına da sıkça rastlanır.

Yalancı gebelik durumunda ne yapılması gerekir?
Yalancı gebeliğin tedavisi, jinekolog ve psikiyatristin uyumlu çalışması ile iyi sonuçlar verir. Negatif çıkan gebelik testinin sonuçlarının hastaya dikkatli ve sevecen bir şekilde aktarılması gerekir. Ayrıca olayın temelinde yatan problemli psikolojik işlev bozukluğunu tedavi etmek için destekleyici psikoterapi uygulanması uygun olur. Negatif test sonuçlarına rağmen yalancı gebelik durumu devam eden hastalarda psikolojik izlem ve gerekirse antipsikotik ilaç kullanımı olumlu sonuçlar verir.

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir