Hamilelere “10 yıl uçağa binmeyin” tavsiyesi

Uzmanlar, güneşteki siyah lekelerle birlikte patlamaların da artışa geçtiğini belirterek anne adaylarına önemli açıklamalarda bulundu.

Uzmanlar, güneşteki siyah lekelerle birlikte patlamaların da artışa geçtiğini, gezegene yayılan yüksek oranlı enerji parçacıklarının dünyaya ulaştığına dikkat çekti. Prof. Türker Özkan “Önümüzdeki 10 yılda hamileler açık alanlarda bulunmaktan ve uçağa binmekten kaçınsın” dedi

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi veUzayBilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Türker Özkan, dünyadan görünen güneşteki siyah lekelerin artışa geçtiğini söyledi. Leke sayısına paralel olarak patlamaların da arttığına dikkat çeken Prof. Özkan, “Patlama sonucu gezegene yayılan yüksek oranlı enerji parçacıklarının bir kısmı dünyaya geliyor. Önümüzdeki 10 yılda özellikle de hamileler açık alanlarda bulunmaktan ve uçağa binmekten kaçınsın” şeklinde uyarıda bulundu.

GÜNEŞ 24 SAAT TAKİPTE

Prof. Dr. Türker Özkan, belirli periyotlarla güneşte meydana gelen değişiklikler sonucu ortaya çıkacak etkiler konusunda vatandaşları uyardı.İstanbulÜniversitesi Beyazıt Kampüsü’nde yer alan Gözlemevi’nde 24 saat boyunca güneşi takip ettiklerini belirten Özkan, Güneşteki siyah lekelerin arttığını ve buna bağlı olarak da meydana gelen patlamaların artışa geçtiğini söyledi.

SAKAT DOĞUM VE HASTALIKLAR ARTACAK

“Bu artma ve azalma durumu 11 yılda bir oluyor ve şimdi artışa geçti” diyen Özkan, patlama sonucu dünyaya ulaşan parçacıkların insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi. Özkan şöyle devam etti: “Gezegene yayılan yüksek oranlı bu enerji parçacıklarının bir kısmı dünyaya gelirken çoğu da atmosferin dışında kalıyor. Bu yüzden birkaç yıl boyunca özellikle hamileler uçağa binmemeli ve daha çok kapalı alanlarda bulunmayı tercih etmeli. Aksi halde bebekler sakat doğar, çabuk hasta olma ihtimali de artar. Bunun uyarısı yapılması lazım. ”

HABERLEŞMEYİ DE ETKİLEYECEK

Özkan,ayrıca çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu parçacıların radyo dalgalarını, haberleşmeyi, uçakları ve elektrik santrallerini de olumsuz yönde etkileyeceğini ifade etti.

UFO’YU BİZ BİLE GÖREMİYORUZ

‘UFO var mı, yok mu?’ tartışmalarına da açıklık getiren Özkan, “7 gün 24 saat teleskoplar veya uydularla gözlem yapıyoruz. Bütün gökyüzü tarıyoruz ama hiç böyle bir şeye rastlamadık. Bizim göremediğimizi sıradan bir vatandaş nasıl görebiliyor? Eğer UFO varsa hepimizin onları görmesi lazım. Öncelikli koşul bu. Herkesin görmediğine göre de böyle bir şey yok demektir. Varsa da bunları kimse görmemiştir” dedi.

BUGÜN GAZETESİ

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir