Fırçalamak dişleri korumada en etkili yöntem

disEge Üniversitesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ece Eden, dişleri korumada en etkili yöntemin fırçalama olduğunu bildirdi.

Eden, çürümelerin önüne geçmek için enerji içecekleri, gazlı içecekler ile meyve suyu ve turşu yendikten sonra dişlerin mutlaka fırçalanmasını önerdi.
Adana Diş Hekimleri Odası’nca düzenlenen ‘Çocuklarda Koruyucu Dişhekimliği’ ve ‘Koruyucu Ortodontik Tedavi’ semineriAdanaSeyhan Oteli’nde yapıldı. Prof. Dr. Ece Eden veKocaeliÜniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali İhya Karaman, seminere konuşmacı olarak katıldı.

Adana Diş Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Metin Ersoy, “Ağız kültürün aynasıdır.” dedi.

Prof. Dr. Ece Eden ise sağlığın devamlılığı için koruyucu uygulamaların büyük önem taşıdığını vurguladı. Koruyucu diş hekimliğinin çocukluktan başlaması gerektiğine dikkat çeken Eden, “Sadece çocukluk döneminde yapılan koruyucu uygulamalar değil iyileştirme ve durumun daha geliştirilmesi yönünde çalışmalar önemlidir.” dedi.

Diş hastalıklarının bireylere göre farklılık göstereceğini anlatan Eden, dişleri korumada en etkili yöntemin fırçalama olduğunu bildirdi. Florür uygulamalarının da etkin koruma için gerekli olduğunu ifade eden Eden, şunları söyledi: “Çocuklara diş fırçalama etkin bir şekilde öğretilmeli, fırçalama eğitimi sürekli verilmelidir. Fırçalamakta hedef tüm diş yüzeylerine ulaşmak olmalıdır. Özellikle meyve suyu, gazlı içecekler, enerji içecekleri, şarap, sirke, turşu, demir ilaçları, asidik ağız gargaralarından sonra dişler mutlaka fırçalanmalıdır.”

Prof. Dr. Ali İhya Karaman, süt dişinin erken kaybı, süt ve daimi diş çürükleri, hatalı kas alışkanlıkları, eksik veya fazla dişlerin teşhis ve tedavisi hakkında teknik bilgi verdi.

Dr. Metin Ersoy, Prof. Dr. Ece Eden ve Prof. Dr. Ali İhya Karaman’a verdikleri bilgi ve katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

CİHAN

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir