Çocuklarla hafta sonu gezilecek yerler

Hafta içi siz işe, çocuklar okula derken geriye birlikte zaman geçirebileceğiniz sadece hafta sonu kalıyor. Güzel bir kahvaltının ardından çocuklarla gidebileceğiniz hafta sonu gezmeleri..
Çocuklu hafta sonu gezileri bir başka cümbüş olur. Her kafadan ayrı ses gelmesini önlemek, aile üyelerini memnun etmek için gidilecek yer aranır. Sizlere çoluk çocuk memnun kalacağınız, eğlenip bilgileneceğiniz birkaç öneri sunuyoruz. İyi eğlenceler…
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
nezahat_gokyigit_botanik_bahcesi_1x1Mutlaka gidilip görülmesi gereken, çok çeşitli bitki ve ağaçların bulunduğu muhteşem bahçenin her bir köşesi ayrı güzellikte. Metropolün ortasındaki bu eşsiz vaha, insana yüklediği oksijenle onu sarhoş ettiği gibi doğanın ne kadar verici olduğunu da hatırlatıyor.Botanik Bahçe’nin çocuklar kadar büyükler için de günlük ve hafta sonu eğitim programları var. Yetişkinler için bahçıvanlık, botanik ve bitki ressamlığı kursu, çocuk etkinliği olarak da; ‘Bahçıvan Çocuk’ projesi bulunmakta.Göz kamaştıran bahçe, 4 ana adadan oluşuyor. Merkez ada, Ertuğrul Adası, Mesire Adası ve İstanbul Adası.

Merkez Ada: Bu adada limonluklar, soğanlı bitkiler koleksiyonu, kaya bahçesi, kaya çatlağı bahçesi, çitli bahçe, kurak ve çorak bahçe, meyvelik, doğal bitkiler koleksiyonu, gülistan, şehitlerimizin anısına tesis edilen ‘bodur çam koleksiyonu’, nilüfer havuzları ve fidanlıklar bulunuyor.
phoca_thumb_l_resim_85Ertuğrul Adası: ‘Ertuğrul Firkateyn’inde şehit olan 587 bahriyeli adına Japon ‘Sakura Vakfı’ tarafından bahçeye 587 sakura kirazı bağışlanmış. Ertuğrul Adası ismini buradan alır.Adada ‘Faydalı Bitkiler Koleksiyonu, Tıbbi ve Itri Bitkiler Bahçesi, Yenilebilir Bitkiler Bahçesi ve Boya Bitkileri Bahçesi’, ‘Fundalık’, ‘Ortanca Koleksiyonu’, ‘Kelebek Çalısı Koleksiyonu’ ve ‘Sakura Koleksiyonu’ bulunuyor.
Mesire Adası: Piknik alanları ve havuzlar bulunuyor. Ada, bahçeye mesire için gelen ziyaretçileri daha rahat edebilecekleri bir alana kavuşturmak amacıyla kuruldu. Çocukların en çok eğlendikleri ve rahatça oynayabildikleri bir alan burası. Mesire Adası üç bölümden oluşuyor. Bunlar; Keşif Bahçesi, Mesire alanı ve Menfez Galeri, çocuk oyun alanı.
İstanbul Adası: Bahçede İstanbul’u anımsatan her şeye rastlamak mümkün. Minyatür Kız Kulesi, Boğaz Köprüsü, Galata Kulesi var. Ve ayrıca İstanbul denince akla ilk gelen çiçek olan lalelerle süslü.Bahçeye bitkilerin dışında bir kuş cenneti de diyebiliriz. Güvercinden, tavuğa, tavus kuşundan ördeğe birçok hayvanla karşılaşabilirsiniz.

 Adres: Ataşehir Atatürk Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Cd. TEM Otoyolu Anadolu Otoyol Kavşağı İstanbul
Tel:  216 456 44 37

daricaDarıca Faruk Yalçın Hayvan ve Botanik Parkı
Ailece haftasonu gidip eğlenebileceğiniz ve hayvanlarla içiçe olabileceğiniz parkta eşsiz bitkilerin güzellikleriyle büyülenip doğanın tadını çıkarabilirsiniz. İçinde müzesi, hediyelik dükkân ve kafesi de bulunan parka tüm gününüzü ayırmanız gerekiyor. Bu güzel hayvan ve botanik parkında çocuklar kadar büyükler de eğlenecek. Her çocuğun gitmesi gereken bu hayvanat bahçesinde birçok hayvan bulunmakta. Bengal Kaplanı, birçok maymun çeşidi, lama, Anadolu vaşağı, deve, zebra, birçok papağan çeşiti, flamingo, tavus kuşu, Kakadu ve birçok kuş türü, timsah, yılan çeşitleri ve su hayvanı çeşitlerinden birçoğu bulunmakta.Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’ında, her hafta Cuma ve hafta sonu çocuklar için resim, heykel, seramik, müzik gibi görsel sanatların uygulamalı dersleri ve etkinlikleri gerçekleşiyor.Parkta  çocuklar için bir etkinlik alanı bulunuyor. Çocuk oyun bahçesinde çocuklar dilediğince eğlenebiliyor. Dinlenme, eğlenme, hoşça vakit geçirme ve öğrenme imkanları sağlayan, ailece gidilebilecek güzel yerlerden biri.

Adres: Tuzla Cad N:15 – 41870 Bayramoğlu  Darıca / Gebze Kocaeli
Tel: 262 653 66 66

miniaturkMiniatürk
Açık hava müzesi atmosferinde maket eserler, ağaçlarla süslenmiş yeşil alanda sergileniyor.  Tarihle doğanın birleşiminden oluşan bu mini ülkede her şey ayaklarınızın altında yer alıyor gibi.Gişelerden içeri girdiğinizde bulunduğunuz köprü üzerinden tüm eserleri inceleyebiliyorsunuz. Labirent şeklinde yerleştirilmiş eserleri gezerken sanki doğudan batıya, kuzeyden güneye bütün ülkeyi kısa bir sürede dolaşmış gibi hissediyorsunuz kendinizi. Bir yanda Çırağan Sarayı’na bakarken, arkasında doğa mucizesi olan Peri Bacaları’nı görebiliyorsunuz. ‘Masalsı’ bir ortam yaratan açık hava müzesi bir tarih yolculuğuna çıkarıyor sizi. Anadolu, İstanbul ve eski Osmanlı coğrafyasından eserlerin oluşturduğu üç ana bölümde maket eserler sergileniyor. İzmir Saat Kulesi, İshak Paşa Sarayı, Ziraat Bankası, Çanakkale Şehitler Anıtı, Augustus Tapınağı, Adana Taş Köprü, Safranbolu Evleri, Balıklı Göl, Nemrut Dağı Kalıntıları, Ürgüp Peri Bacaları, Meryem Ana Kilisesi, Aspendos, Zeus Sunağı, Kız Kulesi, Atatürk Olimpiyat Stadı, Kuleli Askeri Lisesi, Dolmabahçe Sarayı, Boğaziçi Köprüsü, Atatürk Havalimanı ve Haseki Hürrem Hamamı yer alan eserlerden sadece bir kaçı… Sesli rehber sayesinde eserler hakkında tarihi bilgi alabiliyorsunuz. Ayrıca çocuklar için oyun alanları, minyatür ekspres tren, go-kart da bulunmakta. Burada tarih ve eğlenceyi birarada yaşayacaksınız.

Adres: Sütlüce Mahallesi, İmrahor Caddesi Sütlüce – Beyoğlu  İstanbul
Tel: 212 222 28 82

santralSantral İstanbul
Sadece müzeyi gezip ve bahçesindeki yeşillikler içindeki kafede soluklanmanız için değil, çeşitli seçeneklerden oluşan aile atölyesine de katılıp etkin bir haftasonu geçirebilmeniz için Santral İstanbul’da, kendinizi şehir dışına çıkmış kadar yenileyebilirsiniz. Osmanlı Devleti’nin ilk elektrik santralı olan Silahtarağa Elektrik Santralı, kültür sanat alanında kapsamlı projelerin gerçekleştirildiği Santral İstanbul’a dönüştükten sonra kentin görülmesi gereken yerleri arasına girdi.
Santral İstanbul’da hafta içi ve hafta sonu iki farklı etkinlik düzenleniyor. Etkinlikler pedagoji ve psikoloji eğitimi almış eğitim biriminde yer alan eğitmenler tarafından hazırlanıyor.
İstekli olan 4- 16 yaş arası tüm çocuklar, yaş grubuna uygun olarak düzenlenen etkinliklere katılabiliyor. 4 – 6 yaş arası çocuklar için düzenlenen atölyelere ‘Aile atölyeleri’ deniliyor ve çocuklar anne – babalarıyla birlikte derslere katılabiliyor. Bilim atölyesi, sanat atölyesi, teknoloji atölyesi, robot yapımı atölyesi bunlardan birkaçı.

 Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir Cad. No: 2 Eyüp – İstanbul
Tel: 212 311 78 09

ural-ataman

Ural  Ataman Klasik  Otomobil Müzesi
Klasik otomobillerin ve o dönemin yaşam tarzının yansıtıldığı müzede kapıdan girildiği andan itibaren her yere yerleştirilmiş klasik benzin pompaları, tilt makinası, kola ve çikolata makinaları, kollu oyun makinaları göze çarpıyor. Otomobillerin yanısıra klasik motosikletler, traktörler, tribünler sergileniyor. Yalnızca otomobillerin değil, aynı zamanda değişik dönemlere ait motorsikletlerin, kamyonetlerin, traktörlerin ve buharlı motorların da sergilendiği bu koleksiyon özellikle babaların çok ilgisini çekecek. Jant kapağı koleksiyonu, dev reklam panoları,  neon aydılatmalarla sizi zaman yolculuğuna çıkarıyor. Minik otomobil yarış pisti çok ilgi çekiyor. 50’li ve 60’lı yılların fast-food restoranları o zamanki halleriyle dizayn edilmiş olarak bir bar bölümünü oluşturuyor. Etkileyici müzenin hediyelik mağazasından bir hatıra almadan çıkmak adeta imkânsız. Müzede sergilenen en eski otomobil,  1926 Ford Model T. En yenisi ise 1996 Maral Convertible.

Adres: Nuripaşa cad. No:81 Ferahevler Tarabya İstanbul
Tel: 212 299 45 39

istanbul-modern
İstanbul Modern
Boğazın kıyısında sadece müze değil, kütüphanesi, sineması, tasarım mağazası, sergileri, atölye çalışmaları ve enfes manzaralı kafesi ile ailece hem kültürel hem de sosyal amaçlı gidilebilecek bir yer İstanbul Modern. Sanatı sevdirip küçük büyük herkesin etkin bir biçimde katılmasını sağlıyor müze. Fotoğraf galerisi, sergi alanı, video alanları bulunan müzede dilerseniz ücretli rehber hizmeti de alabiliyorsunuz. Çocuklar için yaz aylarında düzenlenecek atölyeler 7-12 yaş gruplarına göre ayrılmakta. Benim müzem, Hayal Evreni, Tiyatro Çantam, Tuvaldeki Hikâye, Temmuz- Ağustos ayında yapılacak atölye çalışmaları.

Adres: Meclis-I Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası No.4 Karaköy
Tel: 212 334 73 00

turkazoo
Turkazoo
Sualtının renkli ve büyüleyici dünyasına yolculuk çocuklar kadar büyükler için de unutulmaz bir deneyim olacak. Daha önce hiç görmediğiniz sualtı canlılarını sadece bir camın arkasından izlemek insanı çok heyecanlandırıyor. Şeffaf tünelden geçerken çok heyecanlanacağınız kesin. O anlatılamaz güzellikteki sualtı canlıları tepenizde yüzerken onlardan biri olup çıkıyorsunuz adeta. Köpekbalıkları ve dev vatozlar üzerinizden geçerken çocukların çığlıklarına sizinkisi de eklenebilir. Tünelden çıktıktan sonra da farklı güzellikler ile buluşacaksınız. 270 derecelik sualtı görüş açısına sahip gözlem salonuna geldiğinizde sualtı dünyasının bin bir çeşit canlıları sizi adeta bir show ile karşılayacak.Sualtı belgesellerinin gösterildiği sinema salonunu, sergileri gezmeden Turkazoo’yu terk etmeyin. Bu renkli ve büyülü dünyadan fazlasıyla etkilenecek, çok güzel fotoğraflarla evinize döneceksiniz.

Adres: Forum İstanbul No:5/5 Kocatepe mah. Bayrampaşa İstanbul
Tel: 212 640 27 40
Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir