Çocuklarınıza aile güvenini sağlayın

ailePsikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanı Nevzat Özer, gelişen ve değişen çağın gereksimi bakımından çocuklara günümüzde gereken önemi ve değeri vermeliyiz.” dedi.

Yozgat ve ilçelerinde seminerler düzenleyen Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanı Nevzat Özer, ilçelerde düzenleyeceği seminerin ilkini Akdağmadeni’nde verdi. Belediye Düğün Salonu’nda düzenlenen ’21. Yüzyılda Anne Baba Olmak’ konulu seminere vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Günümüzde çocukları güzel yetiştirmenin bir hayli zor olduğuna değinen Özer, “Çocuklarımıza gereken önemi vermeliyiz. Onlarla bire bir ilgilenerek, sıkıntı ve sorunlarını aşmalarında yardımcı olmalıyız. Zaten gereken ilgi ve desteği anne ve babasından gören çocuğun, ailesine karşı güveni artar. Tabi sevgi ve saygısı da artar.” dedi.

Anne ve baba olmanın sorumlulukları yerine getirmenin zorluğuna dikkat çeken Özer, “Anne ve baba olmak her zaman zor olmuştur. Annelik ve babalık, çocuğun cebine harçlık koymakla, karnını doyurmakla, yatacak bir yer sağlamakla olmuyor. Bir çocuğu eğitmenin ve yetiştirmenin, geleceğin annesini ve babasını eğitmek ve yetiştirmek olduğunu içselleştirmemiz gerekiyor. Çocuk eğitimi işimizden, aşımızdan, özel yaşantımızdan daha önce gelmelidir. Günümüzde ise anne ve baba olmak daha da zorlaştı. İletişim çağında herkesin, her bilgiye kolayca ulaşma olanağı var. Bundan dolayı korumamız gereken gençliğimiz ve yetişen çocuklarımız var. O yüzdendir ki, 21. yüzyılda ebeveyn olmak daha dikkatli olmayı, daha çok özveriyi gerektiriyor. Anne ve baba olmayı aslında bir meslek olarak düşünmemiz gerekiyor. Elimizdeki hedef kitle, çağımızda çok çeşitli olumsuzluğa şahit olan ve dramlarla iç içe yaşayan bir nesil. Çocuk ve genç yetiştirmek, eskiye oranla daha zor ve daha çok çaba gerektiriyor.”diye konuştu.

Seminere Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan, İlçe Milli Eğitim Müdürü, şube müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

CİHAN

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir