Çocuklara ev yemeklerinden paket yapın

151713_ogrenci-besinOkulların açılması ile birlikte çocukların beslenme alışkanlığında da bazı değişiklikler meydana geldi.

Okul ve dershane eğitimi birleşince birçok öğrenci ana öğünlerden en az birini ve 2 ara öğününü okulda tüketmek durumunda kalıyor. Ortadoğu Hastanesi Diyetisyeni Gözde Çankaya annelerin, çocuklar için yanlarında taşıyabileceği sağlıklı ev yemekleri hazırlamasını öneriyor.Çok özel bir beslenme programına gereksinim olmadığını ifade eden Çankaya, evde pişen tüm yemeklerin çocuklar için de uygun olabileceğini dile getiriyor. Her gün kantinden fast-food gıdalar tüketen çocukların uzun dönemde başta şişmanlık, vitamin- mineral yetersizliği ve enfeksiyon gibi sorunlarla karşılaşabileceğini dile getiren Çankaya, çocukların günde 3 ana öğün 3 de ara öğün olmak üzere 6 öğün yeme alışkanlığını bu dönemde kazanacağının altı çizdi.

Çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanılması için ailelere de görev düştüğünü aktaran Çankaya, kahvaltı yapma alışkanlığı olmayan bir ailenin, çocuğundan kahvaltı yapmasını bekleyemeyeceğini dile getirdi. “Yeterli ve dengeli beslenme ancak besinlerde çeşitliliğin sağlanması ile mümkündür.” diyen Çankaya, okul çocuklarında bunu sağlamanın zorluklarını anımsattı. Çocukların birçoğunun besinler konusunda tutucu davrandığını hatırlatan Çankaya, çocukların alışkın olmadıkları besinleri yemekte zorlandıklarını ve çevrelerindeki kişilerin yemek alışkanlıklarını taklit ettiklerini söyledi.

Cihan

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir