Çizgi filmlerde bilinçaltına farklı mesajlar veriliyor

Bazı televizyon dizileri, sinema, reklam ve çizgi filmlerde insanın bilinçaltına yönelik mesajlar yer alır.
İnsan bunun farkına varmaz; ama bilinç onu algılar ve doğru kabul eder. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selma Koç, subliminal mesajların seyirci tarafından fark edilmesinin zor olduğunu söylüyor. Koç, özellikle çizgi filmlere yerleştirilen cinsel içerikli objelerle çocukların bilinçaltlarına farklı mesajlar iletilebildiğini belirtiyor. 
Psikoterapist Aysel  Birtürk, “Kimse bu bombardımanın farkında değil. Çizgi filmlere cinsel içerikli objeler gizlenerek çocuğun bilinçaltı cinselliğe yönlendirilmeye çalışılıyor. Cinselliğe uyarılan çocuğa bu tip şeyler normal gelmeye başlıyor.” şeklinde konuşuyor. Dünyada birçok ülkenin yasaklar getirdiğine değinen Birtürk, devletin bu tip mesajların önüne geçebilmek için bazı yasal sınırlandırmalar getirmesi gerektiğini kaydediyor.
Televizyon karşısına oturan çocuğun bilinçaltına çizgi filmlerle cinselliğin yerleştirildiğini kaydeden Tehnel, “Ebeveynler çocuğunun masumca çizgi film izlediğini zannediyor ancak çizgi filmlerdeki cinsel içerikli mesajlarla çocuklarının zehirlendiğini fark edemiyor. Çocukta cinselliğe eğilim artıyor.” diyor.
Bu konular hakkında daha önce bilgisi olmayan birçok insan var. Bilinçaltına ilişkin yapılan araştırmalar sonucunda, kişinin bilinçaltına istenilen bilgiyi-veriyi yüklemenin mümkün olduğu görülmüştür. Burada asıl düşünülmesi gereken bilinçaltına işlenenlerin ne olduğudur. Maalesef insanların bilinçaltına kendileri ne istiyorsa onu yüklemeye çalışanlar yıllardır işbaşındalar. 
Bilinçaltına gizli mesaj gönderme yöntemi çeşitli yollarla yapılabilmektedir. 
Müzikte insan kulağının fark edemeyeceği ama bilinçaltına çok kolay şekilde ulaşan dalga boyu ile istenilen bilgiler kişilere yüklenebilmektedir. 
Gözümüzün saniyede 24 kareyi algılayabildiğini bilenler, 25. Kareye istedikleri ürün, şekil veya empoze etmek istedikleri her şeyi yerleştirip bilinçaltına yükleme yapabilmektedir. 
25. Kareye kola mesajı koyarak o ürünü size aldırtabilirler. Göz ve bilinç bunu algılamıyor ama bilinçaltı bunu hemen kaydedebiliyor. Savaş sırasında ele geçirilen radyo kanalında; kuran yayınının altına halka, “direnmeniz faydasız.” gibi mesajlar yerleştirildiğini biliyoruz.
1957 yılında market araştırmacısı James Vicary sinema ekranında çok hızlı bir şekilde parlayan mesajların insanların gıda üzerindeki tercihlerini etkilediğini belirtti. Ve ilk olarak “bilinçaltı reklam” (subliminal advertisement) tanımlamasını kullandı. Vicary, yaptığı araştırmada takistoskop adı verilen cihazla filmlerin arasına “Caca Cola İç” “Patlamış Mısır Ye” mesajları yerleştirdi. Bu mesajlar saniyenin 1/3000 kadar kısa bir sürede görünüyor ve her 5 saniyede bir tekrarlanıyordu. Bu filmin arkasından New Jersey’deki Cola satışlarının % 18,1 ile % 57,5 arasında arttığı gözlemlenmiştir.
Kendi inançlarını, düşüncelerini bize empoze etmeye çalışanlar bu yöntemi korkunç bir şekilde uygulamaktadırlar. İşin en korkunç tarafı çocuklarımızın bu yolla bilinçaltlarına yeni inançlar, sapkın fikirler ve düşünceler empoze etmeye çalışılmasıdır. Çocuklarımıza izlettiğimiz çizgi filmlerin bu konuda masum olmadığı birçok kez ispatlanmıştır. Nasıl mı? Bir örnek:

Normal bir çizgi film gibi duruyor ama ağır çekimde izlediğiniz zaman arka planda çıplak kadın resmi göze çarpıyor. Bunun gibi birçok çizgi filmde cinsel içerikli mesajlar çocuklarımızın bilinçaltına işlenmektedir. 
Bu sayfaya koyamayacağımız her türlü cinsel sapkınlık görüntüsünü görmek mümkündür. 
Ayrıca bazı gizli örgütlerin kendi inançlarını empoze etmek için, kendileri açısından önemli gördükleri işaretleri, ritüelleri (ayinler, 666 sayısı, şeytan, üçgen, her şeyi gören göz vb.) istedikleri her yere; binalara, şarkılara, kliplere, çizgi filmlere, sinema filmlerine, satılan ürünlere yerleştirebilmektedirler. 
Böylece kendi inançlarını bir gün tüm dünyaya kabul ettirme eğilimindedirler. Bu şekilde toplumları dizayn etmeyi planlamaktadırlar. Bu dizayn etme planlarını Müslüman ülkeleri bozmada da kullanmaktadırlar. Birçok şarkının içinde bizim inançlarımıza ters olan sözler yerleştirmektedirler. (ör: Rihanna umbrella: Bu parçada haşa Allah’ın olmadığı iması sözlerin arasında gizlenmiştir.) Bir inancın ürünü olan “her şeyi gören göz” neredeyse her yere gizlenmiş durumadır.
Şekil 1: Her şeyi gören göz
Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. İnternette bununla ilgili araştırma yaparsanız gözünüze inanamayacağınız görüntülerle karşılaşacaksınız. En masum görünen çizgi filmlerde bile nelerin gizlendiğini, çocuklarımıza ve bize nelerin empoze edilmeye çalışıldığına inanmayacaksınız. 
Masum bir şekilde eğlenerek izlediğimiz kliplerde hangi ayinlerin yapıldığını, kendilerince anlamlı olan işaretlerin bize nasıl devamlı gösterildiğini, pornografik görüntülerin çizgi filmlerle çocuklarımızın bilinçaltına nasıl sokulmaya çalışıldığını,inançlarımızı yok etmek için ne kadar çaba gösterildiğini, bayılarak izlediğimiz Hollywood filmlerinde nelerin bilinçli bir şekilde bizlere aktarıldığını göreceksiniz
Kaynaklar
ajans5.com

Be Sociable, Share!
Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir