Ayakkabılara dikkat!

Toplumumuzda her 3 kadından ve her 10 erkekten birinde görülüyor.

topukluTOPUK ağrısı yüzünden yaşam kalitesi bozulan, yürümekte zorlanan ve yürüyemeyen çok sayıda kişi bulunuyor. Bu sorunu yaşayan kişi sabah yataktan kalktığında ve uzun süre oturduktan sonra ilk attığı 3-4 adımda ayağının altında batma ve garip bir huzursuzluk hissediyor. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ise bu ağrı gün içinde yürümeyle de ortaya çıkıyor. Fulya Ayak Cerrahisi Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, bu önemli sağlık sorunuyla ilgili bilgiler verirken yanlış ayakkabı seçiminin sakıncalarına dikkat çekti.

TENDON KISALMASI

Topuk ağrısına ayağın altında bulunan ve yük taşımasına yardımcı olan “plantar fasia” isimli tendonun kısalması neden oluyor. Bu ağrıların tedavisinde temel olarak kısalmış tendonun uzatılması hedefleniyor. Röntgenlerde topuk kemiğinde kısalmış tendonun yarattığı deformasyonun dikensi bir çıkıntı olması nedeniyle hastalık “topuk dikeni” olarak adlandırılıyor. Çıkıntının varlığı her zaman hastalığa işaret etmiyor, kısalan tendon tedaviyle uzatıldığında röntgende çıkıntı görülmeye devam etse de ağrı geçiyor.

AMELİYAT SON SEÇENEK

Hastalarda ayağın yük taşıma kapasitesinin yükseltilmesi için kişiye özel tabanlıklar öneriliyor. Bunun yanında hastalara yaptırılan egzersizlerle ayak altında bulunan tendonun uzatılmasına çalışılıyor. Bu tedavi yöntemi ile hastaların yüzde 80’inde sorun çözülmüş oluyor. Dirençli durumda bulunan hastalarda gece ateli, ağrının giderilmesinde önemli rol oynuyor. Ağrının devam ettiği hastalarda ise dışarıdan ses dalgası uygulamaları ve enjeksiyonlar devreye giriyor. Dirençli vakalarda en son seçenek olarak ağrının cerrahi yöntem kullanılarak ortadan kaldırılmasına çalışılıyor.

TEKRARLAYABİLİR

Hastanın ağrısının giderilmesinden sonra en önemli noktanın hastalığın tekrarını engellemek olduğu belirtiliyor. Örneğin düztabanlık sorunu olan bir kişi ağrısı geçtikten sonra tabanlık kullanımını bırakırsa ağrı tekrarlayabiliyor. Uzun süre topuklu ayakkabı giymesi nedeniyle ayak tendonu kısalmış olan bir hastanın tendonu uzatılıp ağrısı giderilse bile yeniden topuklu ayakkabı giymeye başlaması halinde ağrılar da başlıyor.

Merve Pınar- Gazete Habertürk

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir