Annelikte her yol mübahmış!

annelikte-her-yol-mubah

ABD’li Suzanne Evans, hepsi 8 yaşın altında ve birbirinden yaramaz 4 çocukla başa çıkmak için siyasette her şeyi meşru gören anlayışın mimarı olarak bilinen ünlü İtalyan siyaset adamı ve düşünürü Niccola Makyavel’in Prens adlı kitabından yardım aldı. Sonuç mu? Evans, Makyavel öğretileri sayesinde çocuklarını dize getirmeyi başardı!
*Makyavel’in “hiçbir şeyin liberallik kadar çabuk tüketilmediği” görüşünden yola çıkarak alışverişlerde istekleri bitmeyen çocuklara “yetinmeyi” öğretti. Alışverişte her birine 10 dolar (18 TL) verdi. Önce şaşıran çocuklar, raflardaki ürünlere uzanırken fiyatlarını incelemeye başladı. İstedikleri alınmayınca sinir krizi geçiren çocuklar birçok ürünü “Bu çok pahalı, buna bu para verilmez” diyerek yerine koydu.
* Evans’ın kitaptan aldığı bir başka ders “bölerek fethet” oldu. İyi not alan çocuklarını yemeğe götürdü, kötü not alanlar evde kaldı. Bu rekabet sonunda çocukların ikisi de çok iyi notlarla yılı tamamladı.
*”İyi silahların olmadığı yerde iyi kanunlar olmayacağı”nı da eyleme döken Evans, kapıdan çıkarken yakaladığı kızına yarım saat odadan çıkmama cezası verdi. Kızı bir daha aynı hareketi tekrarlamadı.
*Eşiyle başa başa bir haftasonu geçirmek için çocuklara iş seyahatine gittiklerini söyleyen Evans “Eğer sonuna mutlu ve rahatlamış olacaksanız arada sırada çocuklarınıza yalan söylemekten çekinmeyin. Mutlu bir anne çocuklarına daha çok yarar sağlar” dedi.

DIŞ HABERLER

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir