5 dk. da Stres Atalım :)

STRES

Çağımızın hastalığı stresten arınma yollarını gelin birlikte deneyelim 🙂

Doğru atıştırmalıklarla keyiflenin
Sağlıklı atıştırmayla hem enerji kazanabileceğinizi hem de stresi yenebileceğinizi biliyor musunuz? Ama burada önemli olan, yemeğin niteliği ve lezzetine odaklanmak. Dikkatinizi telefon, bilgisayar ya da bir arkadaşınıza vermeyin. Küçük bir parça acı çikolata yemeyi deneyin, çünkü bitter çikolata vücudunuzdaki stres hormonlarının seviyesinin azalmasına yardım eder.

Atıştırmalıklarınıza bir bardak siyah çay da eşlik edebilir. Beslenme uzmanlarına göre siyah çay, stres hormonu olarak bilinen kortizol seviyesinin, düşünceler ya da olayların tetiklediği stresi geri itmesini hızlandırır.

Dikkatli yemek, sizi sakinleştirir, porsiyon ölçülerinin farkına varmanızı sağlar ve negatifliği def etmenize yardım eder.

Kısa bir yürüyüş meditasyonu yapın
Her ne kadar kalabalık bir şehrin kalabalık sokaklarındaysanız da, yürümenin stres azaltıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Hatta kalabalığın içinde olmayı bir avantaja çevirebilirsiniz. Stres dolu düşünceleri evde ya da iş yeri masanızda bırakın ve sokaktaki sadece beş dakikalık yürüyüşte zihninizi temizlemeyi deneyin. Başka insanlara, çevrenizde olan bitenlere dikkatinizi verin

Esneme hareketleri yapın
Evde ya da işte bunaldığınızı hissettiğinizde, beş dakikayı kendinize ayırın. Beş dakika sessiz kalın, hafifçe kalp açıcı esneme hareketleri yapın. Fiziksel ve psikolojik gerilimi azaltan, göğüs ve omuzları hedefleyen yoga duruşlarını deneyin. Esneme hareketleri, çok uzun süre oturmaktan kaynaklanan negatif etkileri azaltır

Zihninizde güzel bir yere seyahat edin
Zihninizi dinlendirecek, sizi sakinleştirecek rahatlatıcı bir manzara hayal edin. Huzurla oturabileceğiniz bir yer bulun ve orada gözlerinizi kapatın. Harika bir park, deniz ya da dağ görüntüsü veya tropikal bir manzara getirin gözünüzün önüne. Kafanızda görselleştirdiğiniz bu manzarayla beş dakikanızı geçirin, negatif düşünceler ve sıkıntılar ortaya çıktığında, onları kabul etmeyi ve sonra terk etmeyi deneyin.

Bir arkadaşınızla konuşun
Bir arkadaşınıza ya da aileden birine hızla bir mesaj yazmak yerine, biraz kıpırdayın ve önemsediğiniz, sizi önemseyen biriyle yüz yüze ya da telefonla sadece beş dakika görüşün. Sevdiğiniz, sizi anlayan biriyle konuşmak, vücudunuzun gevşeme tepkisinin başlamasına yardım edebilir.

Sizin stresten kurtulmak için kendi yöntemleriniz varsa bizimle paylaşır mısınız hanımlar?

Pin It

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir